""Koalisyon yükseltir seçim düşürür"

Piyasalar için öncelikli konu seçim sonrası hükümet kurma çalışmaları. Ata Yatırım Genel Müdürü MURAT DEMIREL, erken seçimin piyasaları olumsuz etkileyeceğini, güçlü koalisyonun ise piyasayı destekleyeceğini söylüyor. Demirel, “Yatırımcıların asıl bakması gereken konu değerlemelerdir. Çünkü yabancılar değerlemelere bakıyor, iskonto oranı yükselirse alım yapıyor” diyor.

28 EYLÜL, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Koalisyon yükseltir seçim düşürür
Piyasalar sadece Türkiye’de değil, genel anlamda dünyada da yatay bir seyir halinde. FED ne zaman ne tepki verecek, Avrupa’da Euro’nun kaderi ne olacak, Asya’da Çin piyasasının aşırı hızlı, aniden değer kaybı nereye varacak gibi cevabı aranan sorular var. Son yıllarda artan global likidite hareketleri, volatiliteyi de artırıyor. Sonuç olarak yatırımcılar belirsizliği hala sevmiyor. Ancak pozitif gelişmeler de mevcut. Özellikle İran anlaşması, Türkiye açısından önemli bir fırsat. Bu süreçte iç siyasi gelişmeler daha ön planda. Hükümet kurulması yönünde çalışmalar, yakından izleniyor. Piyasaların bu süreçte nasıl hareket edeceğine yönelik beklentileri Ata Yatırım Genel Müdürü Murat Demirel ile konuştuk.
* Yılın ikinci yarısında piyasanın ana gündemi ne olacak?
 Emtia fiyatlarından reel ticari aktivitelere kadar geniş bir yelpazeyi etkileyecek olan İran müzakereleri, Ortadoğu ve Euro Bölgesi’nin yol haritası, önümüzdeki dönemin ana gündem maddelerini oluşturacak. Örneğin Almanya’nın da dahil olduğu Kuzey ülkeleri kendilerini diğer gruptan ayıracak mı, Euro Bölgesi daha küçük ancak daha etkili bir para birliğine evrilecek mi gibi konular önemli olacak. Ayrıca Türkiye açısından kurulacak hükümetin yatırımcılar tarafından stabilite mesajı olarak algılanıp algılanmayacağı da önemli bir gündem maddesi olacak.
* Koalisyon kurulmasını bekliyor musunuz?
 Kişisel olarak yüzde 60 koalisyon hükümeti kurulacağını öngörüyorum. Zira erken seçim, süreci uzatacak ve belirsizlik ortamını devam ettirecektir. Ancak sürecin uzamasının piyasalar açısından olumlu olmayacağına inanıyorum. En cazip çözüm, kalıcı ve stabilite hissi yayan, bünyesinde nispeten ekonomik konularda görüş birliği olan, harmonik bir koalisyon olacaktır. Stabilite algısı yaratan kalıcı bir koalisyon her indikatörü pozitif etkiler. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz