MB enflasyonla mücadeleden vazgeçmiyor

Merkez Bankası, uyguladığı politikalarla piyasalar üzerinde belirleyici rol oynamaya devam ediyor.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
MB enflasyonla mücadeleden vazgeçmiyor
Yapılan uygulamalarla yurtdışı gelişmelerin, piyasalar üzerindeki etkisi minimize ediliyor. Bu çalışmalar yapılırken enflasyonla mücadeleden de vazgeçilmiyor. MB Başkanı Erdem Başçı, bankanın fiyat istikrarına olan bağlılığına vurgu yaparak enflasyon yüzde 5 seviyesine gerileyene kadar sıkı para politikası duruşunun devam ettirileceğini belirtti. İş Yatırım, Başçı'nın açıklamalarını değerlendirdi:

KISA VADEDE SIKI DURUŞ SÜRECEK

Başkan Başçı'nın farklı platformlarda büyümeye ilişkin söyledikleri de hatırlandığında, enflasyonla ilgili mesajın, orta vade için olduğu ve MB'nin enflasyonu dizginlemek adına büyümeden taviz vermeyeceği şeklinde yorumlamak daha doğru olacaktır. Kısa vadede ise para politikası cephesindeki "sıkı" duruş, bankacılık sektörüne zarar vermeyecek şekilde devam ettirilecek.

ZORUNLU KARŞILIKLAR DEĞİŞEBİLİR
Öte yandan Başkan Başçı, Avrupa cephesinde yaşanan son gelişmelerin ışığında zorunlu karşılıkların kompozisyonunda değişiklik olabileceğini sözlerine ekledi. Daha önceden de belirttiğimiz gibi MB döviz rezervlerini desteklemek adına TL yükümlülükler üzerindeki zorunlu karşılıkların sırasıyla yüzde 40 ve yüzde 10 seviyelerinde bulunan döviz ve altın cinsinden tutulacak bölümlerine ilişkin opsiyonda değişikliğe gidebilir.

ALTIN REZERVİ 206 TON

Bu açıdan MB'nin toplam altın rezervlerinin 206 ton olduğunu ve bunun 87,2 tonluk kısmının zorunlu karşılıklarla ilgili düzenlemeden kaynakladığını hatırlatıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz