"MB, kilit aktör"

MB'nin ilk adımda faizlerde özellikle politika faizinde yapacağı bir artış, gerçek bir parasal sıkılaştırmayı ifade etmesi bağlamında gerekli.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
MB, kilit aktör
(1 SORU 1 YANIT)
Serdar İnan/İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı
FED'in sıcak parayı çekme kararı, faizleri yukarı taşıyor. Bu yükselişi değerlendirir misiniz?
Gülay Elif Girgin/Ata Yatırım Baş Ekonomisti

Son dönemde Türkiye'de gelişen piyasalara göre daha hızlı para çıkışı yaşanıyor. FED'in tahvil alımlarını ne zaman azaltacağına dair çeşitli görüşler olsa da genel görüş 5 yıldır sürdürülen para politikasının küresel finansal piyasalara desteğinin yavaşlayacağı yönünde. Bu anlamda yeni dönemde tüm piyasalarda yeni bir fiyatlama ve denge oluşacaktır.

FED'in para politikasındaki değişiklik; daha yüksek ABD faiz oranları, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde değer kaybı, daha düşük büyüme ve özellikle ithalat fiyatlarındaki artışla daha yüksek enflasyon risklerini de beraberinde getiriyor.

Türkiye açısından ise büyümede yabancı tasarrufunun önemi büyük. Sermaye girişlerinin devamını sağlamak için yeni döneme duyarsız kalınamayacaktır. Bu noktada MB kilit aktör olarak öne çıkıyor. MB'nin ilk adımda faizlerde özellikle politika faizinde yapacağı bir artış, gerçek bir parasal sıkılaştırmayı ifade etmesi bağlamında gerekli.

Yeni fiyatlama döneminin gerçeklerin uygun şekilde atılacak adımların hem MB'nin politikalarına karşı olan eleştirileri azaltıcı yönde bir etki sağlayacağını hem de Türkiye'yi yeniden yabancı yatırımcı açısından çekici bir ülke haline getirebileceğini düşünüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz