Piyasaların güvenli limanı altın ve dolar

Destek Menkul Genel Müdürü YILMAZ, “Önümüzdeki dönemde AB temelli küresel kaygılarla altın ve dolar öne çıkacak” diyor.

5.10.2016 15:04:480
Paylaş Tweet Paylaş
Piyasaların güvenli limanı altın ve dolar
Piyasalar oldukça hareketli bir süreç yaşıyor. Yurtiçi piyasalar, FED’in faiz artışı sürecini ve TCMB’nin faiz indirim hamlelerini izliyor. FED’in mart ve haziran ayı toplantıları sonrasında faiz artış sürecinin yavaş olacağı beklentisiyle küresel olarak gelişmekte olan ülke para birimleri değer kazanma eğilimindeydi ve bundan Türkiye piyasaları da nasibini alıyordu. Gözler ise İngiltere’deki Brexit referandumuna çevrilmişti. Beklenti İngiltere’nin AB’de kalacağı yönündeydi. Ancak referandumdan, “AB’den ayrılma” yönünde sürpriz bir karar çıktı. Böyle bir ortamda da piyasalar tamamen riskli varlıklardan kaçarak güvenli varlıklara yöneldi. Almanya’da, Japonya’da tahvil faiz oranları rekor düşük seviyelere gerilerken, borsalarda sert satışlar yaşandı. TL’nin içinde bulunduğu gelişmekte olan ülke para birimlerinin de Brexit sonrası değer kaybettiğini gördük. İşte hesapların yeniden yapıldığı böyle bir ortamda, bundan sonraki piyasa beklentilerini, yatırım stratejilerini Destek Yatırım Genel Müdürü Tuna Yılmaz ile konuştuk.
* İngiltere’nin AB’den ayrılmasının olası sonuçlarını değerlendirir misiniz?
 İngiltere’nin Avrupa Bölgesi’nden ayrılması piyasaları uzun süre rahatsız etmeye devam edecek. İngiltere’nin bölgeden ayrılma sürecinin en az iki yıl sürmesi bekleniyor. Bu süreç içinde İngiltere, Avrupa Birliği ile ticaret, göçmenlik, serbest dolaşım gibi konuları tekrar görüşmeye başlayacak. Aynı zamanda, başta Fransa olmak üzere diğer Avrupa ülkeleri, bölgeden çıkmak için yeni kampanyalar başlatabilir. Bu da AB’nin geleceğinin sorgulanmasına neden olabilir.
* FED’in Brexit kararı sonrası politikaları nasıl şekillenir?
 İngiltere’nin AB’den ayrılması FED’in para politikasını etkileyecektir. İngiltere’yle AB arasındaki ticaret ilişkilerinin zayıflama ihtimali, doların sert değer kazanması, FED’in faiz artışını 2017 yılının sonlarına doğru ertelemesine neden olabilir. Bu yüzden İngiltere’nin bölgeden ayrılması tüm merkez bankalarının para politikalarını etkileyecektir. FED Başkanı Janet Yellen’ın senatoda yaptığı sunumda, ekonominin karışık mesajlar verdiğini ifade etmesi ve Brexit’in risk oluşturduğuna dikkat çekmesi, FED’in faiz artışında acele etmeyeceğini gösteriyor. FED, muhtemelen 2016 yılında faiz artışı gerçekleştirmeyecektir. FED vadeli fiyatlarına baktığımızda ise en erken faiz artışı 2017 yılını Mart ayını işaret ediyor. FED’in faiz artış sürecini ertelemesi ve Brexit korkusu, piyasaların güvenli varlıklara yönelmesine neden olabilir. Güvenli varlıkların başında gelen altın ve doların değer kazandığını görebiliriz. Bu da dolar/TL’nin yeniden rekor seviyelere yaklaşmasına neden olabilir. Yılın ikinci yarısında finansal piyasaların tamamen farklı fiyatlamalara yönelmesini bekleyebiliriz.
* Bu gelişmeler dahilinde borsada nasıl bir seyir bekliyorsunuz? Endeksin 90.000’leri görme ihtimali var mı? Ya da 70.000 ve altına sarkar mı?
 İngiltere halkının AB üyeliğine ‘’Hayır’’ demesi elbette küresel piyasaları karıştırdı. Küresel satış dalgasına paralel endeks tarafında zayıf görünüm, piyasaların denge noktası arayışı süresince devam edebilir. İngiltere’nin ardından diğer AB ülkelerinin de ayrılma sürecine girmesi önümüzdeki günlerde tüm piyasalarda olduğu gibi bizim gibi gelişmekte olan ülkeler açısından bir baskı yaratacaktır. FED’ in bu dönemde faiz artırımına gitme ihtimali azaldı. Bu, bizim açımızdan olumlu bir durum ancak genel olarak Euro Bölgesi gelişmelerinin yönlendireceği bir dönem bizi bekliyor diyebiliriz. Dolayısıyla 72.000-70.000 aralığı yakın dönemde ön plana çıkabilir. Bundan dolayı bu belirsizlik döneminde endekste 90.000’leri konuşmak fazla iyimser bir tahmin olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz