"Ralliden uzağız"

Aracı kurum ve portföy yönetim şirketi genel müdürlerine FED ve Noel Baba rallisini sorduk.

27 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Ralliden uzağız
PORTFÖY BAROMETRE
Piyasalar, FED’den gelen haberlere odaklanmış durumda. FED’in tahvil alım programında ne zaman değişikliğe gideceği, en çok cevabı aranan soru. İçeride ise bankalara uygulanan regülasyonlar nedeniyle bankacılık hisseleri üzerinde baskı var.

Böyle bir ortamda yılın son ayına giriyoruz. Biz de aracı kurum ve portföy yönetim şirketi genel müdürlerine FED ve Noel Baba rallisini sorduk. 13 üst düzey yöneticiden aldığımız mini anketin sonuçları şöyle:

FED NE YAPAR?
Uzmanlar, parasal genişlemede yavaşlamaya gidilmesi sürecinin 20014’ün Mart ayına sarktığı görüşünde. İki katılımcı bu sürecin 2014 Mart sonrasına sarkacağı değerlendirmesinde bulunuyor.

YÜKSELİŞ NE ZAMAN?
Uzmanlara Noel Baba rallisinin yaşanıp yaşanmayacağını da sorduk. Aldığımız yanıtlar, bir miktar yukarı hareket olabileceği, ancak 80.000 seviyesinin üstünün öngörülmediği şeklinde.

Yani geçmiş yıllardaki gibi yükselişler beklemiyor katılımcılar. Yine endekste aşağı hareketlerde de 70.000 altı, bu yıl için tahminlerde yok.

BEKLENTİLER NASIL?
Dolar kurunda ABD tahvil faizleri belirleyici durumda. ABD’de faizlerin artması durumunda dolar, diğer para birimlerine karşı değerleniyor.

Bakıldığında aralık için Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın yıl sonu için öngördüğü 1,92 hedefine katılımcıların iştirak etmediği görülüyor. 7 katılımcı 1,95-2 bandını öngörürken, 2,05 seviyesinin üstünü de öngörenler var. Gösterge faizde ise genel beklenti yüzde 8-9 seviyelerinde bir hareketin olacağı yönünde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz