Tüketici güveni ve yatırım azalır

2014 için hükümetin belirlediği yüzde 4'lük büyüme tahminine karşılık yüzde 2'nin biraz altında bir büyüme bekliyoruz. Ekonomik büyümedeki yavaşlamanın şiddetine bağlı olarak bankaların tahsili gecikmiş alacak miktarlarında bir miktar artış beklenebilir.

18.05.2014 17:13:560
Paylaş Tweet Paylaş
Tüketici güveni ve yatırım azalır
Seymur Tarı / Turkven CEO’su
Son dönemde en çok siyasetin etkilerini merak ediyoruz.
Özgür Altuğ / BGC Partners Basekonomisti


Yaklaşık 3 aydır devam eden siyasi belirsizlik ortamının ekonomiye birebir yansıması kaçınılmaz. 2008'deki AKP kapatma davası sürecinin ekonomik etkilerine bakılması, bu yorumun doğru olduğunu gösteriyor.

Son 11 yılda tek parti istikrarıyla birlikte iyileşen tüketici güveni ve şirketlerin yatırım eğilimi doğal olarak FED kaynaklı riskler ve içerideki siyasi belirsizlikle ilk etkilenen alanlar olacak. Özellikle iç tüketimdeki yavaşlama, ekonomi açısından son derece önemli.

Çünkü Türkiye GSYİH'nin yüzde 70'ine yakını özel sektörün iç tüketiminden kaynaklanıyor. Otomobil, inşaat ve beyaz eşya etkilenecek ilk sektör. Zaten ocak ayına ilişkin otomobil satışları, beyaz eşya satışları ve inşaat sektörü temsilcilerinin açıklamaları, ciddi bir ekonomik yavaşlamayı işaret ediyor.

Keza tüketici güvenindeki hızlı düşüş de önümüzdeki dönemde tüketim iştahının yavaşlayacağı sinyalini veriyor. Diğer taraftan yine GSYIH içinde yüzde 20 gibi bir paya sahip olan özel sektör yatırımlarının en azından siyasi belirsizlik ortadan kalkana kadar artmayacağını varsaymak gerekiyor.

Bütün bu beklentiler ışığında 2014 için hükümetin belirlediği yüzde 4'lük büyüme tahminine karşılık yüzde 2'nin biraz altında bir büyüme bekliyoruz. Ekonomik büyümedeki yavaşlamanın şiddetine bağlı olarak bankaların tahsili gecikmiş alacak miktarlarında bir miktar artış beklenebilir.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz