Ucuz değil ama iskontulu

Gedik Yatırım Genel Müdürü METİN AYIŞIK, borsa tarafında 70.000’in altında yüksek iskontoya dikkat çekiyor...

15.03.2016 12:47:330
Paylaş Tweet Paylaş
Ucuz değil ama iskontulu
Yılın ilk günü Çin piyasalarındaki türbülans ve gerilen Suudi Arabistan- İran ilişkileri, 2015’in ikinci yarısında piyasalarımızı şekillendiren sorunların geride kalmadığını hatırlattı. Bu süreçte düşmeye devam eden petrol fiyatları, dünyada büyüme endişelerinin artmasına neden oldu. İlerleyen aylarda ABD Merkez Bankası’nın (FED) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) alacağı aksiyonlarla içeride TCMB’nin hamleleri, ana gündemlerimiz olmaya devam edecek. Bu nedenle yılın ilk yarısında gündemin 2015’ten çok fazla farklılaşmasını beklemeyen Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, TL’nin dolar karşında değer kaybetmeye devam etmesini bekliyor. Borsa için risklere dikkat çekerek “Ucuz değil ama istontolu” diyen Ayışık ile piyasaların seyrini ve yatırım stratejilerini konuştuk:
* 2016 TL için nasıl bir yıl olacak?
 2016’ya girerken ortaya çıkan riskler BİST ve TL için 2015’ten sonra yeni bir kötü yıl daha mı yaşanacak sorularını akla getirdi. 2016 yılında dolar/TL’de yükselişin ivme kaybetse de devam edeceğini düşünüyoruz. 2015 yılında dolar karşısında yüzde 30’a yakın değer kaybeden TL’nin 2016 yılında bu kaybının çok daha sınırlı olacağını düşünüyoruz. 2016’da yıl ortalamasının 3,10-3,15 aralığında oluşmasını beklediğimiz dolar/ TL’de yıl içinde 3,30’lara kadar çıkabilecek yükselişleri olası görüyoruz.
* Dolar, diğer para birimlerine karşı da gücünü korumaya devam edecek mi?
 2016’nın ilk yarısında doların diğer para birimlerine karşı güçlü konumunu devam ettireceğini yılın ikinci yarısında ise Sterlin’in de yeniden güçlenmeye başlayacağını düşünüyoruz. Euro, önceki yıllarda olduğu gibi 2016’da da zayıf kalmaya mahkum görünüyor. Yıl içinde Euro/dolar paritesinde 1,00’in altında değerleri görmeye hazır olmakla birlikte yıl ortalamasının 1,05’e yakın gerçekleşeceğini düşünüyoruz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz