"Yatırım değil trading yılı"

Mevduatı kısa vadede cazip bulmakla birlikte, uzun vadeli bono yatırımının da yapılabileceğini söyleyen ING Menkul Değerler Genel Müdürü Bülent Altınel, sorularımızı yanıtladı.

8 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yatırım değil trading yılı
Türkiye, yerel seçimleri geride bıraktı. Seçimden çıkacak sonuçların, kısa vadede piyasalar üzerinde etkili olması bekleniyor. Ardından yaz aylarında cumhurbaşkanlığı seçimlerinin olacağını kaydeden ING Menkul Değerler Genel Müdürü  Bülent Altınel, yılın genelinde piyasalarda volatilitenin hakim olacağını söylüyor.

Altınel, endekste düşüşlerin kalıcı olmayacağını ancak 2014’ün yatırım değil trading yılı olduğunu kaydediyor. Piyasalar, kritik bir süreçten geçiyor. Bu süreçte belirleyici temel faktör ise iç siyaset. Yerel seçimlerin ardından çıkacak sonuçlar, piyasalar üzerinde kısa vadede belirleyici olacak.

Yerel seçimlerin ardından gündeme cumhurbaşkanlığı seçimi gelecek. Hükümetin Twitter hesaplarına girilmesini engelleme girişimleri de siyasi tansiyonun yüksek seyretmesine neden olan bir diğer faktör.

Bunun yanında FED’den gelen faiz artırımını öne çekme sinyalleri, gelişen piyasalar üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Kırım ve Suriye’de yaşanan bölgesel riskler, henüz piyasalar üzerinde ciddi bir etki yapmasa bile izlenmeye devam ediliyor. Moody’s’in banka görünümlerini aşağı çekebileceğine yönelik verdiği mesajlar da piyasalar üzerinde baskı unsuru olarak karşımıza çıkıyor.

İşte bu kritik süreci ING dönemi olarak değerlendiren Altınel, risk alabilenlere yüzde 40’a kadar hisse senedi, alamayanlara ise yüzde 20’ye kadar hisse senedi tavsiyesinde bulunuyor.  Mevduatı kısa vadede cazip bulmakla birlikte, uzun vadeli bono yatırımının da yapılabileceğini kaydediyor. Bülent Altınel’in sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

17 Aralık’tan bugüne hem iç hem dış faktörlerin etkisinde nasıl bir süreç yaşandı?
Küresel ekonominin gündemi ve veri akışı çok fazla. Profesyonel yatırımcı, işadamı veya bireysel yatırımcı için gelen veriyi süzgeçten geçirmek ve karar almak çok zor. Temelde FED’in varlık alımlarını azaltmasıyla birlikte uzun süredir devam eden bol likidite ve düşük faiz döneminin sona ereceği az çok belli oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz