YENİ ZİRVE İKİNCİ YARIDA

Piyasalarda oynaklık sürüyor. Özellikle seçimler önemli bir baskı unsuru olarak kabul ediliyor. Ak Yatırım Genel Müdürü MERT ERDOĞMUŞ, seçimlerden sonra ABD’deki faiz beklentilerinin ve emtia piyasalarındaki beklentilerin piyasalara yön vereceğini söylüyor. En belirgin hareketlerin yurtdışı ekonomik verilere bağlı olacağına dikkat çeken Erdoğmuş, iç faktörlerin ise günlük bazda hareketlenmelere neden olabileceğini anlatıyor. Erdoğmuş, “Seçimler öncesinde endekste yeni bir zirve görmeyi beklemiyoruz. Yılın ikinci yarısında ise daha olumlu bir seyir görebiliriz” diye konuşuyor.

27 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
YENİ ZİRVE İKİNCİ YARIDA
Piyasalar, 2015 yılına düşük faizlerin ve petrol fiyatlarının rüzgarıyla olumlu başladı. Ocak ayının son haftasında Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın ocak enflasyonundaki düşüşün, 100 baz puanı aşması halinde erken bir para politikası kuruluyla faiz indirimine gidebileceklerine dönük açıklamasının ardından piyasalarda ciddi oynaklık baş gösterdi. Önümüzdeki süreçte, Yunanistan’ın Avrupa Birliği ile olan uzlaşma süreci, Euro’nun seyri ve Amerikan ekonomisinde de istihdam ve enflasyon göstergeleri yakından izlenmeye devam edilecek. Seçimlerin, siyasetin ABD ve AB Bölgesi ekonomik verilerinin gölgesinde kalacağını söyleyen Ak Yatırım Genel Müdürü Mert Erdoğmuş, “Piyasalarda en belirgin hareketler, yurtdışı ekonomik verilere bağlı olacak” diyor. İç faktörlerin günlük bazda hareketlenmelere neden olabileceğini anlatan Erdoğmuş, piyasa beklentilerini ve önerilerini şöyle paylaştı: 
* Seçimlere kadar ve seçimlerden sonra sermaye piyasalarında nasıl bir hareket bekliyorsunuz? 
* Seçim belirsizliği ve yurtiçindeki diğer gelişmeler, Türk finansal varlıklarının diğer piyasalardan fazlaca pozitif ayrışmasının önünde göreceli bir engel teşkil edebilir. Seçimlerden sonra bu belirsizlik kalkacaktır. Piyasalar açısından en önemli gelişme, yeni hükümette oluşacak ekonomi yönetimi kadrosu olacak. Yılın ikinci yarısı, tamamen ekonomik veri odaklı geçecek. Özellikle ABD’deki faiz beklentileri ve başta petrol olmak üzere emtia piyasalarındaki beklentiler, yön tayin edecek. 
* Borsada hedef değeriniz ve öneriniz nedir? 
* Bizim bu yıl ilk çeyrek için endeks hedefimiz, 91.500’dü. Bu seviyeyi de ocağın son haftasında gördük. Bunun sonrasında yılın ilk yarısında sert alım ve satışlı hareket marjları içerisinde yatay bir seyir bekliyorduk. Bunun ilk aşağı bacağını şubatta ve mart ayının ilk yarısında yaşadık. Endeks 76.500 seviyelerine gelince gelişen piyasa ortalamalarına olan F/K iskontomuz yüzde 20’ye çıktı. Biz zaten FED’den haziran ayında bir faiz artışı beklemiyorduk. Hatta eylülde yapabileceğine de şüpheyle yaklaşıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz