"Dolar 2.34 liranın üzerinde!"

Merkez Bankası'ndan faiz indirimi gelmesinin ardından 2.32 liraya kadar inen dolar bu sabah yeniden yükselişe geçti. İşte bankalararası piyasada son durum...

21 OCAK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dolar 2.34 liranın üzerinde!
Merkez Bankası'nın ‘ölçülü faiz indirimi’ kararıyla dün 2.33 liranın altını test eden dolar, 50 baz puanlık indirimi yeterli görmeyen siyasilerden daha hızlı ve sert faiz indirimi yapılması yönündeki baskıların artmasıyla 2.36'nın üzerini test etti.

İŞTE DÜNYANIN EN ZENGİN BANKALARI! TIKLAYIN!

DÜN NELER YAŞANDI?

Dün günü 2.35 civarında tamamlayan dolar bu sabah saat 08.37'de 2.3448 seviyesini test etti. Merkez Bankası'nın ölçülü olarak nitelendirilen 50 baz puanlık faiz indirimi öncesi 2.34 civarında işlem gören dolar, Merkez'in  piyasa dinamiklerini bozacak büyüklükte bir adım atmamasıyla önce 2.3235'e kadar gerilemişti.

Ancak, Numan Kurtulmuş'un açıklamalarına benzer eleştirel açıklamaların Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut'tan da gelmesi piyasada faiz kararının açıklanmasının ardından oluşan iyimserliği tersine çevirdi. Dolar, 2.3608 ile son bir ayın en yüksek seviyesini görürken, TL dolar karşısında dün gelişmekte olan para birimleri arasında en çok değer kaybeden para birimi oldu. 

REUTERS
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz