"Dolar 2,45'in üzerinde!"

Yunanistan gelişmeleriyle güne sınırlı yükselişle başlayan kur 2,45'in üzerinde seyrediyor. İşte para piyasalarındaki son durum...

23 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dolar 2,45'in üzerinde!
Atina'nın uluslararası yardım programında altı aylık süre uzatımı istemeyi reddetmesiyle güne sınırlı yükselişle başlayan kurda küresel piyasaların belirleyici olmayı sürdürmesi bekleniyor. Güne 2,4552'den başlayan dolar bu seviyeye yakın işlem görüyor. 

EURODA DURUM NE?
Euro, Yunanistan ve euro bölgesi maliye bakanları arasındaki görüşmelerin Atina'nın uluslararası yardım programında altı aylık süre uzatımı istemeyi reddetmesiyle anlaşmasız sona ermesinin ardından bugün düştü. Bankacılar anlaşma sağlanamamasının küresel iyimserliği bir miktar azalttığını ancak etkinin sınırlı kaldığını belirttiler. 

ELEŞTİRİ GELMEDİ
Dolar/TL geçen hafta test ettiği 2,5155 seviyesindeki tarihi zirvesinden, Ukrayna-Rusya gerginliğinin ateşkes ile azalması ve Fed faiz artışlarının ötelenebileceği umutlarını artıran ABD verisiyle uzaklaşmıştı. Siyasilerden son birkaç günde Merkez Bankası'na yönelik eleştiri gelmemesi ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın geçen hafta TCMB'ye yönelik, piyasalar tarafından olumlu algılanan açıklamaları da TL'yi desteklemeye devam etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz