Dolar 2,91'in altını gördü

Fed'in para politikasına ilişkin fikir verecek tarımdışı istihdam verisine öncesinde dolar 2,91'in altında işlem gördü

5.02.2016 16:38:270
Paylaş Tweet Paylaş
Dolar 2,91'in altını gördü
ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımlarının öteleneceği beklentisiyle doların neredeyse bütün para birimleri karşısında değer kaybına neden olmasıyla dolar TL de dün bir ayın en düşük seviyelerine gerilerken, piyasalar ABD'de para politikasının sıkılaşma görünümü hakkında fikir verecek olan tarım dışı istihdam verisine odaklandı.

Dün 7 Aralık'tan bu yana en düşük olan 2.8899'e kadar geriledikten sonra dolar güne 2,91'in üzerinde başladı. Kur daha sonra 2,91'in altına geriledi. Uzmanlar tarım dışı istihdamın Ocak ayında 190,000 artmasını bekliyor. Ancak dün beklentilerin üzerinde açıklanan haftalık işsizlik maaş başvurusu sayısı istihdam piyasasının içinde bulunduğu durumun beklenenden daha zayıf olabileceğine işaret ediyor.

ABD'de son dönemde açıklanan zayıf veriler ve New York Fed Başkanı Dudley'nin açıklamaları yatırımcıların Fed'den düzenli faiz artırım beklentilerini azaltmasına yol açtı. Vadeli faiz kontratlarına göre Fed'in gelecek ay sadece yüzde 10 olasılıkla faiz artırması fiyatlanıyor. Kontratlar yıl sonuna bir faiz artırımı yapılmasına ise yüzde 41 olasılık veriyor. Bir bankacı, "Veride beklentiden aşağı yönde sapma olursa dolarda sert değer kaybı görülebilir. Bu da TL'ye değer kazandırarak 2.89 seviyesinin tekrar test edilmesine neden olabilir.

Beklentiye yakın ve/veya beklentiden güçlü istihdam verisi halinde ise euro/dolar paritesinde biraz geri çekilme ve gelişmekte olan ülke para birimlerinde de değer kaybı görülür, dolar/TL 2.93'ün üzerine çıkabilir" dedi. Dolar/TL'nin dün yaklaşık 2 ayın en düşük seviyesine gerilemesiyle TL'nin dolar karşısında iki günlük değer kazancı da yüzde 2'ye yaklaşmış oldu. Ancak analistler kurdaki düşüşün Türkiye'nin temel göstergelerinde bir iyileşmeden ziyade doların neredeyse bütün para birimleri karşısında değer kaybetmesi ve gelişmekte olan ülkelere giriş yaşanmasıyla gerçekleştiğinin altını çiziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz