"Dolar sert düştü!"

Dün rekor kıran dolar bugün 2.36'nın üzerinde seyrediyor. Piyasada FED açıklamaları ve Merkez Bankası'nın adımları izlenecek

17 ARALIK, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Dolar sert düştü!
Yüksek volatilite ile dün tarihi zirveleri test eden ve zaman zaman siyasi endişelerle gelişmekte olan ülkelerden ayrışan dolar, bugün ABD Merkez Bankası'nın (Fed) açıklamalarına odaklanacak. Dün 2,4140 ile rekor kıran kur, Merkez Bankası'nın yeni bir adım atması sonrası bugün 2,36'nın üzerinde işlem görüyor. Piyasada ayrıca TCMB'nin sert değer kaybeden TL'ye ilişkin atabileceği adımlar da yakından izlenecek.

ABD MERKEZ BANKASI NE YAPACAK?

Yaklaşık 10 yıl aradan sonra ilk defa faiz artıracak olan Fed piyasalara yön veren para politikası metninde gelecek yıl faiz artışına kapı açacak kritik bir ifade değişikliği yapıp yapmamayı değerlendirecek. Fed yetkilileri bu toplantıda hedefin altında seyreden ABD enflasyonu ile Avrupa ve Asya ekonomilerindeki zayıflığa rağmen faizlerin "uzunca bir süre" düşük kalacağı ifadesinde değişiklik yapılıp yapılmayacağına karar verecek. Bankacılar, Fed beklentilerinin dolarda yarattığı değer kazancı ile bir süredir baskı altında kalan gelişmekte olan para birimlerinin "kaderinin" de bu toplantıda belli olacağını söylediler. Fed'in bu toplantıda çıkış adımlarının piyasa beklentilerinden daha kısa sürede yapılabileceğine ilişkin bir sinyal vermesi halinde aralarında TL'nin de yer aldığı gelişmekte olan para birimlerinin daha da baskı altında kalması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz