Dolar tarihi zirvede!

Merkez Bankası’nın haftaya faiz indirimine gideceği beklentisinin artması ve FED açıklamalarıyla dolar 2.4188 ile tarihi zirveyi gördü

29.01.2015 15:50:380
Paylaş Tweet Paylaş
Dolar tarihi zirvede!
Merkez Bankası'nın erken faiz indirimine gidilebileceği beklentisiyle TL baskı altında kalmayı sürdürürken, ABD Merkez Bankası'nın (FED) ekonomik aktivitedeki sağlam seyre vurgu yapan açıklamaları ardından dolar tarihi zirveyi gördü. 

İŞTE 2014'ÜN EN BAŞARILI İSİMLERİ! TIKLAYIN!

VE TARİHİ ZİRVE...

Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta 75 baz puana ulaşabilecek erken faiz indirimine gidilebileceği beklentisiyle TL baskı altında kalmayı sürdürürken, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ekonomik aktivitedeki sağlam seyre vurgu yapan açıklamaları ardından dolar 2.4188 ile tarihi zirvesini gördü. Piyasanın dünkü kapanışı öncesi 2.39'lu seviyelerde işlem gören dolar/TL bu sabah güne 2.40'ın hemen altında başladı. Dolar/TL 1323 itibariyle 2.4094/2.4100 seviyesinde bulunuyor.

FED DESTEK VERİYOR
Bankacılar Fed'in mevcut duruşunun, euro gibi diğer para birimlerinin baskı altında olduğu bu dönemde dolara destek verdiğini belirtiyorlar.

TL BASKI ALTINDA
Öte yandan TCMB'nin rutin toplantısını beklemeden bir faiz indirimine gideceği beklentisiyle TL; gelişmekte olan para birimlerinden daha çok satış baskısı altında kalıyor. TL, TSİ 1323 itibarıyla jeopolitik riskler nedeniyle değer yitiren rublenin ardından dolar karşında en çok değer kaybeden para birimi oldu.

İNDİRİM BEKLENİYOR
Tüketici fiyatları enflasyonunun Ocak'ta yıllık bazda TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın rutin toplantıyı beklemeden erken faiz indirimi yapmak için işaret ettiği 1 puanın üzerinde düşmesi böylece TCMB'nin veri sonrası erken bir toplantı ile politika faizinde en az 50 baz puan indirime gidilmesi bekleniyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz