Dolar tırmanışa geçti

Küresel piyasalarda gerileyen dolar, içeride beklentileri aşan enflasyon verisine bağlı olarak yükselişe geçti.

5.04.2017 16:48:040
Paylaş Tweet Paylaş
Dolar tırmanışa geçti
Enflasyonun beklentilerin üzerinde çıkmasıyla 3.66 liraya dayanan dolar 3.69 lirayı da geçerek, 3.6930 - 3.6940 lira aralığında hareket etmeye başladı. Enflasyon verisi sonrası 3.89 liraya test eden euro ise öğle saatlerinde 3.94 liranın da üzerine çıktı.

Xi – Trump görüşmesi öncesi sakin seyir


İş Yatırım'ın "Xi – Trump görüşmesi öncesi sakin seyir" başlıklı günlük piyasa raporunda, "Perşembe günkü Xi – Trump görüşmesi ve Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi öncesinde dünya piyasaları temkinli bir seyir izliyor. Beklentilerden güçlü büyüme rakamları ve AB karşıtı partilerin Avrupa’da iktidara geleceği endişesinin azalması küresel risk iştahını destekliyor" denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

"Ancak Başkan Trump’ın ABD’nin dış ticaret açığının ülke bazında araştırılması ve önlem alınması için talimat vermesi sonrası gelişmekte olan ülke paralarında belirgin bir satış baskısı görülüyor. Yarın Trump ve Xi’ın yapacağı görüşme gelişmekte olan ülke paralarındaki satışın madendeki kanarya mı yoksa yanlış sinyal mi olduğunu gösterecek. Moody’s’in not indirme amaçlı takibe alması üzerine Halkbank hisselerinde satış baskısı görebiliriz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz