Dolar zirvenin hemen altında!

Gelişen ülkelere yönelik dünkü sert satış baskısı ardından dolar bugün 2.48 liranın üzerinde işlem görüyor. İşte piyasadaki son durum...

10.02.2015 14:54:170
Paylaş Tweet Paylaş
Dolar zirvenin hemen altında!
Dün akşam Türkiye piyasalarının kapanışının hemen ardından 2.4835/2.4840 seviyesinde işlem gören dolar/TL bu sabah güne 2.4779/2.4791 seviyesinde başladı.

NEDEN YÜKSELDİ?

ABD'de cuma günü açıklanan istihdam verileri sonrasında görülen yükselişin ardından dolardaki değer kazancı dün gece saatleri itibarıyla hız kesti. Gelişmekte olan ülke para birimleri de bu sayede değer kazanırken kazanımlarda Çin'de enflasyonun yüzde 0.8 ile beş yılın en düşük seviyesine gerilemesi de ekonomiye yeni destek gelebileceğine ilişkin beklentiler de etkili oldu.

2014'TE HANGİ ŞİRKET NE KADARLIK YATIRIM YAPTI? İŞTE YANITI... TIKLAYIN!

FED'E İLİŞKİN BEKLENTİLER NE?

FED'in faiz artırımlarına yıl ortasında başlayabileceği beklentileri, siyasilerin Merkez Bankası'na yönelik eleştirileri ve Yunanistan'a ilişkin risklerin küresel piyasalarda yarattığı satış baskısı ile dün dolar/TL 2.4994'e kadar yükselerek tarihi zirvesini test etmiş, faizler sert yükselmişti. Analistler dolardaki değer kazancının zaman zaman zayıflasa da ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) beklenen faiz artışlarının zamanlamasına göre kurda dalgalı seyrin sürebileceğini belirttiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz