"Dolardan yeni rekor!"

Dolar, Türk Lirası karşısında küresel piyasalardaki bozulma ile 2,6488'e çıkarak rekor tazeledi. İşte para piyasalarındaki son durum...

14 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dolardan yeni rekor!
Güne 2,60'ın altında başlayan dolar/TL, küresel piyasalarda doların geniş bantta değer kazanması ile 2,6488 ile yeni tarihi zirveye yükseldi. Kısa vadeli döviz finansmanına en çok ihtiyaç duyan para birimlerinden olan TL'deki değer kaybı benzer ülkelere göre daha belirgin oldu.

DOLAR ENDEKSİ YÜKSELİYOR

Dolar endeksinin art arda uzun yılların yeni zirvelerini test etmesiyle TL bugün dolar karşısında yüzde 2.2 değer kaybederken, diğer gelişmekte olan para birimlerinde kayıp yüzde 1.5-2.0 arasında yer aldı.

Societe Generale Stratejisti Bernd Berg, TL'deki değer kaybı için, "Piyasada şu an gördüğümüz bir dolar hareketi. Hedge fonlar kadar gerçek para hareketlerinden de muazzam bir dolar talebi görüyoruz. Dolar her bir para birimine karşı değer kazanıyor ancak kısa vadeli finansmana en çok ihtiyaç duyan para birimleri en çok değer kaybını yaşıyor" dedi.

UZMANLAR NE BEKLİYOR?

Bankacılar, Çin para birimi yuanda günlük işlem bandının yüzde 2'den yüzde 3'e çıkartılabileceğine ilişkin söylentilerin de küresel piyasalarda satış baskısı yarattığını belirttiler. Bir bankanın döviz masası müdürü, "Çin'in kur bandını açacağı dedikodusu var. O yüzden tüm gelişmekte olan piyasalarda satış baskısı yaşanıyor. Türkiye özelinde bir durum yok. İşlem hacmi düşük, o yüzden TL'deki etki bir miktar daha fazla hissedildi" dedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz