"Doları bu yorum mu yükseltti?"

Türk Lirası karşısında 2 ayın en yüksek seviyesine çıkan doların yükseliş nedenlerinden biri ABD basınında çıkan bu yorum mu?

10 ARALIK, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Doları bu yorum mu yükseltti?
Doların Türk Lirası dahil diğer para birimleri karşısında yükselişinde, ABD basınında ABD Merkez Bankası'nın (FED) gelecek haftaki toplantısında sözlü yönlendirmesini değiştireceği yönünde çıkan bir yorum etkili oldu.  Wall Street Journal'da yer alan değerlendirmede, ABD Merkez Bankası'nın para politikasını sıkılaştırma yolunda adım atarak, gelecek haftaki toplantı metninde değişikliğe gidebileceği belirtildi. Yazıda, Fed'in faizleri "kayda değer bir süre" sıfıra yakın tutma taahhüdünü açıklamadan çıkarabileceği ifade edildi.

FED NE DEDİ?
Fed'den gelen son açıklamalar ise, "kayda değer süre" ifadesinin korunacağına işaret ediyor. Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, Fed açıklamasından "kayda değer süre" ifadesini çıkarma konusunda acele etmeye gerek olmadığını söyledi. Atlanta'da bir etkinlikte konuşan Lockhart, ABD ekonomisinde göstergelerin faiz artırımlarına başlamak için uygun ortam oluşturacağı konusunda iyimserliğini koruduğunu kaydetti. Fed içinde herkes aynı görüşte değil. San Francisco Fed Başkanı John Williams, Fed'in faiz artırımlarına 2015 ortasında başlayacağı görüşünün makul bir beklenti olduğunu söyledi. Market News Internatıonal'a konuşan Williams, "kayda değer süre" ifadesinin, durumu en iyi anlatan iki kelime olduğunu, 2015 ortasına kadar hala kayda değer bir süre bulunduğunu ifade etti. Dolar dün TL karşısında 2,28'e yükselerek son iki ayın en yüksek seviyesini görmüştü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz