Doların seyri ne olacak?

Uzmanlar, küresel gelişmelerin etkisiyle 3,01 TL'ye kadar çıkan dolar kurundaki artışı capital.com.tr için yorumladı.

6.01.2016 17:24:570
Paylaş Tweet Paylaş
Doların seyri ne olacak?
Yeni yılın ilk günlerinde Çin ekonomisindeki yavaşlama, Suudi-İran gerilimi ve son olarak Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesi ile gerilen uluslararası konjonktür doların tansiyonunu artırdı.

TL, tüm gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel dolar karşısındaki kayıplarını artırarak üç ayın zirvesi olan 3 seviyesini aştı. Böylelikle dolar kuru 3,01 TL seviyelerine ulaştı. Analistler, TCMB'nin sert para politikası adımları atacağı konusundaki endişelerin TL'nin dış şoklara karşı kırılganlığını artırdığına dikkat çekiyor.

UZMANLAR NE DİYOR?

Capital.com.tr’ye konuşan ekonomistler, doların 2016’da izleyeceği rotaya ilişkin şu görüşleri dile getirdiler:

Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz:

“Biz 2016 içerisinde dolar kurunun aşağıya doğru bir seyir izleyeceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla şu anda döviz alımı değil satışı için uygun bir ortam diyebiliriz. Tıpkı 2007’deki koşulların kendini tekrar ettiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle doları olan vatandaşlarımızın Türk Lirası’na geçmesi için doğru bir zamanlama.”

Anadolu Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Kamelya İşler:

“Şu anda piyasanın izlediği en önemli direnç alanı 3,02. Burada ciddi bir direnç olduğunu görüyoruz. Bu seviyenin aşılması halinde, dolar kuru bir miktar daha yukarı yönlü seyir izleyecektir. Türkiye’nin 216’ya girerken, mevcut iç dinamiklerine baktığımızda dolar kurundaki artışın sınırlı olması görüyoruz. Ancak Türkiye ekonomisinde de ciddi kırılganlıklar mevcut. En önemli kırılganlığın da yükselen enflasyon olduğunu söyleyebiliriz. Bundan sonra 2016 boyunca dolar kurunda 3 TL seviyesinin normalleşeceğini söylemek mümkün.”

ALB Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan:

"Türkiye’nin gerek Orta Doğu coğrafyasına yakın olması nedeniyle jeopolitik risklere açık olması, gerekse de 2015 dış finansman yükü sebebiyle lira en çok etkilenen para birimlerinden birisi olmaktadır. Küresel piyasalarda volatilitenin ilerleyen günlerde normalleşmesiyle birlikte Türk lirası üzerinde oluşan baskının hafifleyeceğini öngörmekteyiz.Dolar/TL 3 – 3,03 bandı içine yerleşme çabasındadır. Kurda volatilitenin azalması ise aşağıda 2,95 desteğinin kırılması ile beraber olacaktır. Kurda teknik anlamda 3,05 yolunun da kısa vadede oluşabilecek volatilite ve risk algısına göre açık olduğunu söyleyebiliriz."İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz