Euro'da FED ve ECB etkisi

ECB'nin 400 milyar Euro değerindeki yeni LTRO programının eylülde başlayacağı beklentisi var.

30 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Euro'da FED ve ECB etkisi
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Bşk. Cem Negrin
“Ağırlıklı AB bölgesine ihracat yapıyoruz. Euro'yu etkileyen faktörleri ve pariteyi merak ediyoruz?”
XTB Menkul Genel Müdürü Savaş Divanlıoğlu


“Euro/TL paritesinin geleceği hakkında yorum yapabilmek için AB, ABD ve Türkiye üçgenini yorumlamak gerekiyor. ECB'nin 400 milyar Euro değerindeki yeni LTRO programının eylülde başlayacağı beklentisi var. FED'in tahvil alım programı eylülde sonlanacak. Üçüncü çeyreğin sonuna kadar FED'in bilançosu genişlemeye devam ederken, ECB bilançosunun sabit kalmasını ve son çeyrekten itibaren durumun tersine dönmesini bekliyoruz.

Bu durumda Euro, dolar karşısında 2014 yılının üçüncü çeyreğinin sonuna kadar FED'in artan bilançosu nedeniyle değer kazanabilir. 2014 son çeyrekte ise ABD ekonomisinin ve uygulanan para politikalarının normalleşme sürecinin hız kazanacağı beklentisiyle doların değer kazanım süreci başlayabilir. Türkiye ekonomisini ve TL'yi, Irak'ta yaşanan gelişmeler ve MB'nin alacağı faiz kararları etkileyecek. Üçüncü çeyrek boyunca TL'deki volatilite devam edecektir.

Fakat son çeyrekte Irak'taki gerginliğin azalması, enflasyonda aşağı yönlü hareket ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin geride kalmasıyla TL, yılı güçlenerek kapatabilir. Üçüncü çeyrek Euro/TL için tedirginliğin süreceği fakat son çeyrekte TL'nin Euro karşısında değer kazanacağı dönemler olabilir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz