Kişisel Yatırım

2008 Hazine finansman programı belli oldu 2008 yılında piyasaların takip edeceği önemli başlıklardan biri de 2008 yılı Hazine Finansman Programı. Aralık ayı içinde, bu program açıklandı. Konuyla i...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Kişisel Yatırım

2008 Hazine finansman programı belli oldu

2008 yılında piyasaların takip edeceği önemli başlıklardan biri de 2008 yılı Hazine Finansman Programı. Aralık ayı içinde, bu program açıklandı. Konuyla ilgili olarak Ata Yatırım’dan Elif Küçükçobanoğlu şu değerlendirmelerde bulundu:

2007 Gerçekleşmesi
2007 yılı içerisinde 137 milyar YTL’si iç ve 22 milyar YTL’si dış olmak üzere toplamda 159 milyar YTL borç servisi yapıldı. Böylelikle, toplam borç servisi 2007 yılı başında açıklanan resmi programın 7.6 milyar YTL altında kaldı. Öte yandan, 137 milyar YTL’lik iç borç servisine karşılık 109 milyar YTL’lik iç borçlanma sonucunda iç borç çevirme oranı yüzde 79.6 seviyesinde gerçekleşti. Ayrıca resmi programda 34.3 milyar YTL olarak açıklanan nakit bazlı faiz dışı fazla 29.6 milyar YTL olarak tahmin edilirken, özelleştirme gelirleri öngörülen 5.3 milyar YTL’nin bir hayli üzerinde, 9 milyar YTL seviyesine ulaştı.

2008 Yılı Görünümü
2008 yılında Hazine 131 milyar YTL’si iç ve 19 milyar YTL’si dış olmak üzere toplamda 150 milyar YTL borç servisi yapılmasını öngörüyor. Borçlanma dışı kaynaklara ilişkin hedefler doğrultusunda, Hazine 15 milyar YTL’si dış ve 92 milyar YTL’si iç olmak üzere toplamda 107 milyar YTL borçlanma yapılmasını planlıyor. Böylelikle, iç borç çevirme oranının 2008 yılında yüzde 70 olması planlanıyor.

Borçlanma Stratejisinde Öne Çıkanlar
Borçlanma stratejisinde iki önemli konu ortaya çıkıyor. Birincisi, döviz cinsi borçların Merkezi Yönetim Borç Stoku içerisindeki payındaki düşme eğilimini koruması için ağırlıklı olarak YTL cinsi borçlanma yapılacak. Rakam vermekgerekirse, döviz cinsinden iç borç çevirme oranı yüzde 60’ı aşmayacak.

İkinci konuya bakıldığında ise 2008 yılında iç borçlanma; a) YTL cinsi iskontolu “gösterge tahviller”, b) YTL cinsi kısa vadeli iskontolu tahvil/bonolar, c) YTL cinsi üç ve altı ay vadeli referans bonolar, d) YTL cinsi sabit kuponlu tahviller, e) YTL cinsi değişken faizli tahviller, f) Enflasyona endeksli tahviller ve g) Döviz cinsi tahviller yoluyla yapılacak.

hed

VOB

Hisse kontrat gelecek
Vadeli İşlemler Borsası, daha yeni bir borsa olmasına rağmen, 2007 yılında da hızlı büyümesini sürdürdü. İşlem hacmi rekorları kırıldı. Ancak işlemlerin ağırlıklı olarak Endeks ve dolar kontratlarda olduğu gözlendi. Alternatif kontratlarda işlemler çok sığ oldu.

A Yatırım Vadeli İşlemleri Müdürü Nuri Sevgen, “2008 yılı için en önemli gelişme, İMKB’de işlem hacmi en yüksek 10 hissenin kontratının çıkacak olması. Bu kontratların yılın ilk çeyreğinde çıkmasını bekliyorum” diyor. 10 hissenin kontratının çıkması ve piyasalardaki volatilitenin artacak olması ile birlikte VOB’un öneminin daha da artacağını belirten Sevgen, bunun yanında döviz kontratlarda da ciddi hareketlilik yaşanmasını bekliyor.

hed

Borsa

2008, iyi bir yıl olacak
Borsa, iki önemli seçim ve mortgage kaynaklı kredi krizinin etkisinde bir yılı geride bıraktı. Ancak buna rağmen, İMKB yüzde 40’lara varan getirisiyle en çok kazandıran yatırım aracı olmayı başardı. Hisse bazında özellikle şirket satın alma ve birleşmeleri, gayrimenkul satışları gibi haberlerle çok daha yüksek getiri sunan hisse senetleri oldu. Meksa Yatırım Araştırma Müdürü Tuncay Turşucu, 2008’in de kötü geçmesini beklemiyor. Bant olarak da 50.000-75.000 seviyelerine dikkat çekiyor.

Yılın ilk çeyreğine bakıldığında ocak ayında geleneksel olarak çıkış hareketi olacağını düşünün Turşucu, özellikle şubat ve mart ayında yaşanacak düşüşlerin ise alım fırsatı olarak kullanılmasını tavsiye ediyor. Turşucu, otomotiv, cam, iletişim ve elektronik sektörlerine özellikle dikkat çekiyor.

Faiz

MB faiz indirimleri sürecek
Global piyasalarda yaşanan çalkantılara rağmen gelişmekte olan piyasalara olan para girişi devam etti. Yapılan faiz indirimlerine rağmen MB, hala dünyanın en yüksek faizini verdiği için para girişinde Türkiye yine önde gelen ülkelerden biri oldu. Eylül ayında faiz indirmeye başlayan MB, gösterge faizi 17.5 seviyesinden yüzde 15.75 seviyesine çekmiş oldu. MB’nin faiz indirimleri sayesinde bono yatırımcısı 2007’de yüzde 20’nin üzerinde getiri elde etmiş oldu.

Faiz piyasasında bundan sonrası için MB’nin faizde nasıl bir politika izleyeceği önemli olacak. MB Başkanı Durmuş Yılmaz, enflasyonda 2007’nin son aylarında yaşanan hızlanmanın arz şoklarından kaynaklandığını ve enflasyondaki düşüş eğiliminin süreceğini söylüyor. Bu açıklamalara bakıldığında MB’nin faiz indirimlerine devam edeceği yönünde beklenti artıyor.

Gedik Yatırım Menkul Değerler Hazine Müdürü Kutalmış Keskin, yeni yılın ilk çeyreğinde enflasyonda düşüş bekliyor. MB’nin bir indirim takvimi belirlemiş olduğunu düşünen Keskin, “Aralık ayında 25 baz puan indirim bekliyordum. Ama 50 baz puanlık bir indirim geldi. Ama hala faiz köpüğünün olduğunu düşünüyorum” diyor. 17 Ocak’taki toplantıda MB faizinin 25 veya 50 baz puan indirmesi bekleyen Keskin, Bahar aylarıyla birlikte faiz indirimlerine ara verileceği düşüncesinde. Keskin, yılın son çeyreğinde ise yurt dışı piyasalara bağlı olarak MB’nin gösterge tahvilde faizi 14 seviyelerine kadar çekeceği yorumunu yaparak sözlerini tamamlıyor.

Hazine’nin ocak ayında 1 milyar YTL’lik likidite senedi itfası bulunuyor.

hed

Eurobond

Büyüme verileri önemli
ABD mortgage piyasasında yaşanan gelişmelerin likidite krizine yol açmasıyla Eurobond piyasası dalgalı bir yıl geçirdi. Gelişmekte olan ülkelerin risk primi arttı. Bu durum Türk Eurobondlarında da etkisini gösterdi. Dolar bazında Eurobond getirisi artıdayken, YTL’nin dolar karşısında değer kazanmasıyla YTL bazında kayıplar söz konusu oldu.

2008’de büyümeye yönelik endişelerin azalmasını ve risk priminin ve ABD faizi ile Türk Eurobod faizi arasındaki farkın kapanmasını, bu sayede 2030 vadeli gösterge Eurobond’un tekrar 160 dolar seviyelerine çıkmasını bekliyor. Yetkili, 2008’de ABD’de açıklanacak özellikle büyümeye yönelik dataların yakından izlenmesini tavsiye ederek sözlerini tamamlıyor.

hed

Altın

Yüksek fiyat sürecek
Altın yatırımcısı açısından 2007 oldukça kârlı bir yıl oldu. Altın, İMKB’den sonra en çok kazandıran yatırım aracı olarak öne çıktı. Yıla 636.3 dolar seviyesinden başlayan ons başına altın fiyatı, bu gün gelinen noktada 800 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Özellikle Ağustos ayının ortasından itibaren global piyasalarda yaşanan likidite sıkıntısı sonrasında alternatif yatırım aracı olması ve petrol fiyatının 100 dolara dayanması, dolardaki değer kaybı, altın fiyatını yukarı taşıyan faktör oldu. 2008 yılında da likidite sıkıntısı, petrol fiyatlarının yüksek eğilimini devam ettirmesi ve doların değer kaybı gibi faktörlerin devam etmesi ve altının yüksek eğilimini sürdürmesi bekleniyor. Ancak 2007 yılındaki gibi yüzde 25’lere varan getiriden söz etmek şu aşamada zor.

Döviz

Dolar, Euro’ya karşı değer kazanacak
2007 yılında yatırımcısını üzen enstrümanlardan biri döviz oldu. Özellikle dolar, Euro karşısında da değer yitirdi. Piyasalarda 1 dolar 1 YTL senaryoları tartışılmaya başlandı. 2008’nin YTL’nin yılı olmaya devam edeceği beklentisinde olan Anadolubank Döviz Masası Yetkilisi Ziynet Sezgin, dolardaki geri çekilmenin 1.10 YTL seviyelerinde duracağı inancında. Sezgin, Euro/dolar paritesine bakıldığında ise “2008’de dolar Euro karşısında değer kazanmaya başlayacaktır. Bu nedenle döviz pozisyonlarında dolar tercih edilmeli” diyor.

Döviz piyasasını etkileyecek gelişmelere bakıldığında ise yurt dışında özellikle FED’in gelişmelere bağlı olarak açıklayacağı faizlere dikkat çeken Sezgin, içerde ise Kuzey Irak operasyonlarının etkisinin izlenmesini tavsiye ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz