Kritik hafta başladı

Fed ve TCMB'nin faiz kararı açıklayacağı kritik haftaya başlarken, Dolar/TL 3,75'e yaklaştı. Euro ise 4 lirayı aştı.

13.03.2017 11:31:410
Paylaş Tweet Paylaş
Kritik hafta başladı
Bu haftanın piyasalar açısından en önemli iki gündemi; 15 Mart'ta Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) ve 16 Mart'ta TCMB'nin vereceği faiz kararı olacak.

Analistlere göre, oldukça önemli bir gündeme sahip olacak bu hafta, dünya piyasaları için önümüzdeki 2-3 aylık dönemin trendini belirleyebilir. Fed'in 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesi sürpriz olmayacak. TCMB'nin ise küresel dalgalar karşısında para politikasında sıkılaşmayı sürdürmesi bekleniyor. Bazı uzmanlar, Merkez Bankası’nın normal kanallar içinde piyasaya verdiği para miktarını azaltmasını ve fonlama faizini geç likidite faizi olan yüzde 11’e yaklaştırmasını öngörüyor.

Dolar/TL geçtiğimiz hafta, Fed'in faiz artırımını artırma ihtimalinin artmasıyla yükseliş trendinde idi. Haftanın son gününe 3,76'dan başlayan dolar/TL ABD tarımdışı istihdam verisinin ardından 3,73'e geriledi. Düşüşü TCMB'nin likidite adımları da destekledi. Geçtiğimiz hafta yaşanan bu geri çekilmenin yeni haftanın ilk saatleri itibariyle geride kaldığı gözleniyor. Sabah ilk işlemlerde 3.7490 seviyesini test eden dolar/TL, saat 09.45 itibariyle 3.7450 seviyesinde.

Euro/TL ise sabah saatlerinde 4 liranın üzerini test etti. 4.0129 seviyesini gören Euro/TL, 4.0104 seviyelerinde. Eurodaki hareketlenmede, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) tahvil alım programı sona ermeden faiz artırıp artıramayacağı konusundaki belirsizlik de etkili oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz