Piyasalarda Fed ve Çin endişesi

Uluslararası piyasalar, Fed'in faiz artırımına yaklaşması ve Çin ekonomisindeki yavaşlamadan dolayı tedirgin.

10 KASIM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Piyasalarda Fed ve Çin endişesi
Asya hisse senetleri, Çin ekonomisindeki yavaşlamaya ilişkin endişelerin yeniden artmasının ve Fed'in sıfır seviyesi yakınındaki borçlanma maliyetini gelecek ay artırabileceğine ilişkin endişelerle birlikte, küresel hisse senedi satış dalgasının genişlemesine yardımcı olurken, sanayi metalleri değer kaybetti.

Asya'da hisse senetleri, Çin'de fiyat verilerinin Asya'nın en büyük ekonomisine ve bunun tüm dünyaya olası etkilerine ilişkin endişeleri güçlendirmesinin ardından, yaklaşık bir ayın en düşük seviyesine indi ve çinko baz metallerdeki düşüşlere öncülük etti. ABD'de yıl sonundan önce faiz artışına gidileceği beklentisinin kuvvetlenmesi doları güçlendirirken ve Avustralya doları bir ayın en düşük seviyesine yaklaşırken, Asya'nın gelişen piyasa paraları geçen seanstaki düşüşün ardından yükseldi. Petrol, ABD'de stok verileri açıklanmadan önce değer kazandı.

Şanghay'da East Asia Futures analisti Jia Zheng, "Çin'de tüketici fiyatları verisi, iç talebin toparlanmadığını işaret ederken, üretici fiyatlarındaki süregelen düşüşimalat sektöründeki zayıflığı gösteriyor," dedi ve "İşlem beklentileri, haftasonu dış ticaret verilerindeki daralmanın ardından, bugün açıklanan enflasyon verileri ile birlikte aşağı döndü" şeklinde görüş bildirdi.

Çin'de zayıflamanın daha da arttığına ilişkin işaretler, ABD'de işgücü piyasasındaki iyileşmenin Fed'in yıl bitmeden faiz artırımına gidebileceğini işaret etmesi ile birlikte, yatırımcıların ülke ekonomisine ilişkin endişelerini artırdı. Çin'de Ekim ayında tüketici fiyatlarındaki artış analistlerin tahminlerinin gerisinde kalırken, üreetici fiyatları endeksi 44 aydır düşüyor. OECD küresel ekonomi tahminlerini, gelişen piyasalardaki yavaşlamanın gelişmiş ülkelere sıçraması ile birlikte, son üç ayda ikinci kez düşürdü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.