Reel efektif döviz kuru geriliyor

TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi temmuz ayında 89.39 oldu.

4 AĞUSTOS, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Reel efektif döviz kuru geriliyor

TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi temmuz ayında 91.38'den 89.39'a geriledi. Bir önceki ay 91,47 olan veri ise 91,42'ye revize edildi. Böylece geçen ay ilk kez gerileyen REK'te düşüş ikinci ayına girmiş oldu.

Türkiye'nin fiyat düzeyinin ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine göre değişimini gösteren TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi (REK) temmuz ayında bir önceki aya göre gerileyerek 89.39 değerini aldı. TCMB tarafından yayınlanan endeks Ocak ayında, yayımlanmaya
başladığı Ocak 2003'ten beri en düşük seviye olan 87.54 değerini almış sonrasında ise yükseliş eğilimine girmişti.

Haziran ayında 91.42 değerini alan endeks Temmuz ayında ise yeniden düşüş eğilimi gösterdi. Reel efektif döviz kuru endeksleri Türkiye'nin fiyat düzeyinin dış ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine oranının ağırlıklı geometrik ortalaması alınarak hesaplanıyor.

Denklemde reel efektif kurun azalışı TL'nin reel olarak değer kaybettiğini, diğer bir anlatımla Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının düştüğünü gösteriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.