"Rekor üstüne rekor!"

Para piyasalarında tansiyon yükseliyor. Para politikasına ilişkin belirsizlik ve Avrupa Merkez Bankası'nın Yunanistan adımıyla dolar 2.4680'e yükselerek tarihi zirveyi gördü

5 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Rekor üstüne rekor!
Merkez Bankası'nın para politikalarına ilişkin belirsizlik TL'yi baskı altında tutmaya devam ederken Avrupa Merkez Bankası'nın beklenmedik şekilde fonlama karşılığında Yunan tahvillerini kabul etmekten vazgeçmesiyle dolar 2.4680'e kadar yükselerek tarihi zirvesini test etti.

GÜNE NASIL BAŞLADI?
Dolar/TL dün gece geç saatlerde 2.4680 seviyesini test ettikten sonra güne 2.4605/2.4620 seviyesinde başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ve hükümetin yaklaşan genel seçimler öncesi ekonomiyi desteklemek adına faiz indirimi isteklerine karşın Merkez Bankası yıllık enflasyondaki düşüşü ara Para Politikası Kurulu (PPK) ile erken faiz indirimi için yeterli görmedi.

RALLİDEN DÖNÜLDÜ! TIKLAYIN!

Merkez'in bu açıklamasıyla 2.40'ın altına gerileyen dolar/TL siyasilerin ve Erdoğan'ın TCMB'ye ve PPK'nın bağımsızlığına yönelik eleştirileri ve gelişmekte olan ülke para birimlerindeki satış baskısı ile tarihi zirvelerine yükseldi. Analistler hem küresel gelişmelerin hem de içeride TCMB'ye yönelik eleştirilerle kurun baskı altında kalmaya devam edeceğini öngörüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz