Yuan 5 yılın en düşüğünde

Çin yuanı, Çin Merkez Bankası'nın referans kuru yedi gün art arda düşürmesi sonrası 5 yılın en düşük seviyesine indi.

6.01.2016 11:45:080
Paylaş Tweet Paylaş
Yuan 5 yılın en düşüğünde
in yuanı, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) referans kuru beklenmedik düşük bir seviyeye indirmesinin ardından beş yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu durum, politika yapıcılarının, müdahale maliyetlerinin artması ve ekonomik büyümenin yavaşlaması ile birlikte, yuanın değer kaybında daha fazla tolerans gösterdiğini işaret ediyor.

PBOC günlük kur fiksingini Nisan 2011'den bu yana en düşük seviyesine indirdi ve bu, yuanın Çin'deki işlemlerde son kapanış seviyesinden daha zayıftı. Yuan dolar karşısında, serbestçe işlem gördüğü Hong Kong piyasasında, yüzde 0.5 düşerken, Şanghay piyasasında da aynı oranda değer kaybetti. Her iki piyasada da yuan Nisan 2011'den bu yana en zayıf seviyesine indi. Her iki kur arasındaki fark, Çarşamba günü, Çin'deki işlemler başlamadan önce, rekor seviyeye genişledi.

Çin Ağustos ayındaki sürpriz devalüasyonun ardından yaklaşık dört aydır yuanı istikrarlı tutmaya çabalarken, müdahale, ülkenin döviz rezervlerinin tarihinde ilk kez yıllık bazda gerilemesine neden oldu. Yuana resmi destek son aylarda, son 25 yıldaki en zayıf ekonomik büyüme ve yükselen ABD faizinin sermaye çıkışlarına yol açması ile birlikte daha seyrek görüldü. Macquarie Bank Ltd. ve Mizuho Bank Ltd. analistleri, merkez bankasının kur politikasının izlenmesi daha zor hale geldiğini kaydetti.

Singapur'da Macquarie Bank döviz ve sabit getirili menkul kıymetler strateji müdürü Nizam Idris, "Piyasanın, son piyasa müdahalesi ve bugünkü fiksingle birlikte, Beijing'in ne sinyal vermekte olduğu konusunda kafası kaarışacak," dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz