"1+1 talebi sürüyor"

İşte 1+1 alırken dikkat edilecek noktalar ve en kazançlı bölgeler...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
1+1 talebi sürüyor
Ekonomik özgürlüklerini kazanan yeni neslin yalnız yaşama isteği ve evlilik yaş ortalamasının yükselmesiyle 1+1 konuta olan talep arttı. Bu artışta küçük metrekare evlerin aidat, ısıtma ve soğutma gibi alanlarda tasarruf avantajı sağlaması da etkili. Ayrıca istatistikler, küçük metrekareli dairelerin daha çabuk satıldığını gösteriyor. Kısacası hem yatırım hem yaşam amaçlı konut alımında 1+1’e müthiş bir talep var. Bu nedenle İstanbul’daki konut stokunun yüzde 30’u 1+1’lerden oluşuyor. İşte 1+1 alırken dikkat edilecek noktalar ve en kazançlı bölgeler...

Türkiye’de şu an halen 700 bini aşkın konut stoku bulunuyor. Bunun yüzde 45’i İstanbul’da. Bunların yüzde 30’u ise 1+1 tip konutlardan oluşuyor. Yani İstanbul’da yaklaşık 100 bin adet 1+1 konut stoku mevcut. Konut projelerinde en hızlı 1+1 tipinde konutların tükenmesi, proje sahiplerini daha fazla 1+1 konut üretmeye yöneltiyor.

Hurriyetemlak.com Genel Koordinatörü Ahmet Kurşunlu, İstanbul’da özellikle markalı konut projelerinde 1+1 konut tiplerine geniş yer ayrıldığını söylüyor. Projelerin en az yüzde 30’unu 1+1 konutların oluşturduğuna dikkat çeken Kurşunlu, 1+1 konutların farklı metrekare seçenekleriyle tüketiciye sunulduğunu belirtiyor. “Kimi projelerde 30 metrekare, açık mutfaklı 1+1’ler, bazılarında da çok geniş, hatta dubleks 1+1 seçenekler sunu-labiliyor” diyen Kurşunlu, en hızlı satılan konut tipleri olarak tanımladığı 1+1’lerin kira ve satışlarında hiçbir risk görmediklerinin altını çiziyor.

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun da 1+1 konutların hızla eriyeceğini düşünüyor ve şöyle devam ediyor: “2013’ün ilk çeyreğinde gerçekleşen konut satışları geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 6,1 oranında arttı. Sayısal veriler mevcut stokun kısa vadede eriyeceğini gösteriyor.” Emlak danışmanlarının pek çoğu, 1+1 konut stokunun kısa sürede eriyeceğini düşünüyor ve bu konut tipini riskli bulmuyor. Yine de bazı bölgeleri daha riskli olarak tanımlayabiliyorlar.

YENİ HEDEF KİTLE
Emlak danışmanları, 1+1 konut üretirken, bölgede bu konut tipine uygun alıcı veya kiracı potansiyelini iyi etüt etmek gerektiğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz