Anadolu İstanbul'a yöneldi

Markalı konut sektöründe trend tersine döndü... İstanbul’daki markalı projelerini Anadolu şehirlerine taşıyan Sinpaş ve Soyak’tan sonra Anadolulu konut üreticileri, İstanbul’a yöneldi.

27.08.2014 14:40:450
Paylaş Tweet Paylaş
Anadolu İstanbul'a yöneldi
Markalı konut pazarında daha hızlı büyümek için İstanbul’a yatırım yapan Anadolu merkezli şirketler arasında Adanalı Son Grup’tan Kayserili Kınaş ve Now’a kadar çok sayıda konut üreticisi bulunuyor.nadolu merkezli inşaat şirketleri son dönemde İstanbul’da hayata geçirdikleri markalı konut projeleriyle dikkat çekiyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
20 yıl önce Ankaralı büyük inşaat şirketleri Mesa ve Nu-rol’la başlayan İstanbul’a yöneliş trendi, geçtiğimiz yıllarda Mersin kökenli Timur Gayrimenkul ile yükselişe geçti. İstanbul’da “Nef” markasıyla gayrimenkul sektöründe önemli başarılara imza atan Timur Gayrimenkul’den sonra bir diğer Mersinli inşaat şirketi Gedizler Yapı Sancaktepe’deki ilk markalı konut projesiyle pazara girdi.

Yine Adana ve Mersin’de 20’ye yakın konut projesini hayata geçiren Son Grup bünyesindeki Çukurova Gayrimenkul de iki yıl önce İstanbul Kartal’da iki yeni projeye başladı. Şirket, bu yıl içinde Kartal’da yeni bir projeye daha başlamayı planlıyor.

Son dönemde Anadolu’dan İstanbul’a yönelen markalı konut üreticileri arasında çok sayıda Kayserili aile de bulunuyor. Kayseri’de 60 yıllık geçmişe sahip Ali Başyazıcıoğlu Holding’in inşaat şirketi, geçtiğimiz yılın son aylarında Now markasıyla İstanbul’da markalı konut pazarına girdi.

İstanbul Şişli’de Now Bomonti projesini hayata geçiren Now Gayrimenkul, kentsel dönüşüm projelerinin yanı sıra Sarıyer ve Haliç’te yeni projeler geliştirmeyi hedefliyor. Yine Kayseri’nin en eski inşaat şirketlerinden Kınaş’ın da İstanbul Bakırköy, Ataşehir ve Zeytinburnu’nda 3 önemli konut projesi bulunuyor.

NEDEN İSTANBUL?
Son dönemde Anadolulu konut üreticilerinin İstanbul’a yönelip markalaşmasının altında birçok önemli neden var. Bunlardan ilki ve en önemlisi İstanbul’un Türkiye’de inşaat sektörünün başkenti olması.~
Cube İstanbul Başkanı Ceren Kumbasar, “İstanbul gayrimenkul sektörünün sektör haline geldiği, Türkiye ekonomisinin kalbi niteliğinde bir metropol. Üstelik Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı. Hal böyle olunca Anadolu’da faaliyet gösteren inşaat şirketleri, kendi şehirlerinde çok başarılı olsalar bile İstanbul’u bir er meydanı olarak görüyor ve İstanbul’da markalı konut geliştirmek istiyor” diyor.

İstanbul’da konut talebinin ve fiyatlarının diğer Anadolu şehirlerine göre daha yüksek olması da İstanbul’u inşaat sektöründe faaliyet gösteren tüm firmaların gözdesi yapıyor. Cushman Wakefield Türkiye Genel Müdürü Toğrul Gönden, İstanbul’da konut talebinin sürekli canlı olmasının da son dönemde Anadolulu konut üreticilerinin İstanbul’a yönelmesini hızlandırdığını belirtiyor.

Gönden, “İstanbul, Anadolu şehirleriyle kıyaslandığında daha büyük bir inşaat potansiyeline sahip. Geliştiriciler açısından yüksek getiri potansiyeli ve değer artışı da İstanbul’u yatırım için görece daha cazip kılıyor” diye konuşuyor.

HEDEF ORTA VE ÜSTÜ
Anadolu şehirlerinden İstanbul’a yönelen konut şirketleri, ağırlıklı olarak orta sınıfı hedefleyen markalı konut projeleriyle pazara giriş yapıyor. Bunların çok azı merkezi lokasyonlardaki konut projelerine yöneliyor. Toğrul Gönden, İstanbul’a yönelen konut geliştiricilerin arazi azlığından dolayı Sancaktepe, Kartal, Maltepe, Büyükçekmece, Esenyurt gibi yeni gelişmekte olan bölgelere yöneldiklerini söylüyor.

Ceren Kumbasar da İstanbul’a yönelen Anadolulu inşaat şirketlerinin orta ve orta üst sınıfı hedefleyen projeler yaptıklarını belirtiyor ve “ Bu şirketler ilk etapta İstanbul’da satış bedellerinin ulaşılabilir olduğu projeleri tercih ediyor” diye konuşuyor. Kumbasar’a göre Anadolulu konut üreticilerinin hedefinde ise Avrupa Yakası’nda havaalanı aksı ile Anadolu Yakası’nda Kartal- Pendik hattı bulunuyor.~

İstanbul’da markalı konut pazarına geçtiğimiz ay adım atan Gaziantepli Şölen Çikolata’nın inşaat şirketi Balance Gayrimenkul de ilk yatırımını havaalanı bölgesine çok yakın bir yer olan Güneşli’de gerçekleştirdi.

Daha önce Gaziantep’te birkaç konut projesi yaptıklarını söyleyen Balance Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban, “Farkımızı İstanbul’da hayata geçireceğimiz Balance Güneşli projemizle göstereceğiz” diyor. Çoban, metrekaresi 5 bin 360 TL’den satışa çıkan İstanbul’daki ilk karma projeleri için 270 milyon TL yatırım yaptıklarını belirtiyor.

Adanalı Son Grup da inşaat sektöründeki şirketi Çukurova Gayrimenkul’le Kartal’da iki önemli projeyi hayata geçiriyor. İstanbul’un gelişmekte olan bölgesi Kartal’da yeni bir projeye daha başlamaya hazırlanan grup, İstanbul Avrupa Yakası’yla da ilgileniyor.

ANKARALILAR İLK SIRADA
Mesa’dan Nurol’a, Tepe’den Kuzu’ya kadar İstanbul’daki markalı konut üreticileri arasında çok sayıda Ankaralı firma buluyor. İstanbul’un en önemli markalı konut projelerinden Viaport Venezia’yı hayata geçiren Bayraktar İnşaat da 1953 yılında Ankara’da kuruldu. İlk projesini Ankara’da gerçekleştiren şirket, son 5 yıldır İstanbul’da Via markasıyla önemli projelere imza atıyor.

Ankaralı Kuzu Grup da İstanbul’da Spradon’dan Park Vadi’ye kadar çok sayıda markalı konut projesine imza attı. Yine Ankara merkezli Şenka İnşaat, İstanbul Beylikdü-zü’nde Selin Evleri’yle markalı konutta büyüdü.~

Ankaralı Yenigün İnşaat’ın da İstanbul’da önemli gayrimenkul yatırımları mevcut. 41 yıl önce Ankara’da kurulan Yenigün İnşaat, bu yıl 3 ayrı projeyle İstanbul konut pazarına girdi. Daha önce İstanbul’da konut projesi olmayan Yenigün İnşaat’ın İstanbul’da Kazlıçeşme ve Bomonti’de önemli gayrimenkul yatırımları bulunuyor.

Yenigün İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, İstanbul’daki ilk projelerinin Bomonti’de yükseleceğini belirterek “Son yıllarda birçok butik konut ve ofis yatırımına ev sahipliği yapan Bomonti’nin çehresi, Yenigün İnşaat’ın çok özel projesiyle değişecek” diyor.

Yenigün İnşaat’ın İstanbul’daki diğer projesi ise Kazlıçeşme’de yer alacak. Bu projenin konut, turizm ve ticari alanları kapsayan karma bir proje olması hedefleniyor. Emlak Konut GYO’nun Kazlıçeşme’de satışa çıkardığı 111 bin metrekarelik arazi için Yenigün, Özak, Ziylan ve Delta grupları 4 milyar 240 milyon lira teklif vermişti.

KAYSERİLİ YATIRIMCILAR
Son dönemde daha fazla büyümek adına İstanbul’a yönelen konut üreticileri arasında çok sayıda Kayserili grup da dikkat çekiyor. Kayserili Ali Başyazıcıoğlu Holding’in inşaat şirketi İstanbul’da Now Gayrimenkul adıyla faaliyet gösteriyor.

1992 yılından bu yana Kayseri’de konut, iş merkezi, alışveriş merkezi, otel projeleri geliştiren şirketin bugüne kadar Kayseri’de yaptığı kapalı inşaat alanı 300 bin metrekareyi aşmış durumda. Başyazıcı Country, Başant Residence, Başyazıcı Center, Kozaklı Sera ve Yozgat Seraları’nı yapan şirket, İstanbul’daki ilk projesini Şişli’deki Bomonti semtinde gerçekleştiriyor. ~

Projenin yatırım bedelinin 90 milyon dolar olduğunu söyleyen Now Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başyazıcıoğlu “Now Bomonti’yi Şişli’de 5 bin metrekarelik arazi üzerine inşa ediyoruz” diyor. 15 kat olarak planlanan projede, ilk 8 kat ofis birimlerine ayrılırken, 9’uncu kattan sonrasında ise home ofisler bulunacak.

Kartal’da Nexus projesinin yapımına devam eden Metsan İnşaat’ın da temelleri Kayseri’ye dayanıyor. Metsan İcra Kurulu Üyesi Yüksek Mimar Cemalettin Satoğlu, “1961 yılında babam Mehmet Satoğlu Kayseri Belediyesi İmar Müdürlüğü görevinden ayrılarak, Metsan İnşaat’ı kurmuş. Metsan İnşaat zaman içinde Kayseri’den büyüyerek Ankara’ya oradan İstanbul’a yayıldı” diyor.

NEF ÖNCÜ OLDU
İstanbul’a yönelen ve büyük markalı konut projeleri arasında yerini alan Timur Holding’in “Nef” markası da Mersin’de temelleri atılmış bir girişim. 1977 yılından bu yana Mersin’de demir çelik, akaryakıt ve arazi geliştirme sektörlerinde faaliyet gösteren Timur Holding’in 3’üncü kuşak temsilcisi Erden Timur, dünyada ve Türkiye’de bir ilk olan Foldhome kavramını geliştirerek kısa sürede İstanbul’da markalı konut pazarında büyümeyi başardı.

İstanbul’da yakın zamanda markalı konut pazarına giren ve bu alanda iddialı olan Mersinli şirketlerden biri de Gedizler Yapı. Sancaktepe’de Ev’re projesini geliştiren Gedizler Yapı, daha önce Mersin’de çok sayıda gayrimenkul projesini hayata geçirdi.

Gedizler Grubu’nun yönetim kurulu başkanı Reşit Gediz, “Sancaktepe’de yapımına başladığımız proje, metro istasyonunun çok yakınında olacak” diyor. 70 yılda 40 binin üzerinde yapı inşa eden Adanalı Kulak İnşaat da İstanbul’da konut pazarına girdi. İstanbul’daki ilk projesini Büyükçekme-ce’de inşa etmeye başlayan şirket, ikinci projesini ise Basın Ekspres yolu üzerinde gerçekleştirmeyi planlıyor.~

CAFER KARA ÇUKUROVA GAYRİMENKUL İCRA KURULU BAŞKANI
“ROTAMIZI İSTANBUL'A ÇEVİRDİK"ADANA VE MERSİN’DE BÜYÜDÜ

Çukurova Gayrimenkul olarak inşaat sektöründe 1993 yılından bu yana faaliyet gösteriyoruz. Bugüne kadar 22 nitelikli konut projesini hayata geçirdik. Projelerimizin son 2’si hariç hepsini Adana ve Mersin’de gerçekleştirdik.

KARTAL’DA 2 PROJE
20 yıllık deneyimimizi estetik, teknoloji, lüks ve konforla birleştirerek bulunduğumuz bölgeye değer katan modern projeler inşa ediyoruz. Bugün de Kartal’da bulunan Adanuspark ve Çukurova Tower projeleri ile rotamızı İstanbul’a çevirdik.

“PİYASADA BELİRLEYİCİ OLDUK”
Önümüzdeki dönemde, katma değeri yüksek ve bölgesinde sembol yapı olma niteliği taşıyan projeler inşa etmeyi hedefliyoruz. Kartal’da şu an iki tane dikkat çeken projemiz olduğundan piyasada belirleyici konumdayız.

YENİ YATIRIM YOLDA
Anadolu Yakası’nın “cazibe merkezi” diye anılmaya başlayan Kartal bölgesine inanıyoruz ve burada yatırıma devam etmeyi planlıyoruz. Yeni dönemde de Kartal bölgesi öncelikli hedefimiz arasında. Bu yıl içinde Kartal’da yeni bir projeye daha başlamayı planlıyoruz. Şu an proje çalışmalarımız devam ediyor.~

HEDEF MERKEZİ LOKASYONLAR
Kartal haricinde merkezi lokasyonlarda prestijli projeler gerçekleştirerek daha da büyümeyi hedefliyoruz. Bu çalışmalarımız için 2013 yılında Bağdat Caddesi’nde bir proje atölyesi kurduk. Yeni projelerimiz için sadece Anadolu Yakası’nda değil Avrupa Yakası’nda da çalışmak istiyoruz ve her iki yakada da arazi geliştiriyoruz.

TOĞRUL GÖNDEN
CUSHMAN WAKEFIELD TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ
İSTANBUL'UN GETİRİSİ YÜKSEK
PAZAR DAHA BÜYÜK

Gerek konut ihtiyacı gerekse de alım gücü dikkate alındığında İstanbul diğer Anadolu şehirleriyle kıyaslandığında daha büyük bir konut pazarı. Ayrıca geliştiriciler açısından yüksek getiri potansiyeli ve değer artışı da İstanbul’u görece daha cazip kılıyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜME İLGİ FAZLA
İstanbul konut pazarına yeni giren şirketler merkezi alanlarda geliştirilen karma projeleri veya rezidans tipi projeleri tercih etmiyor. Bunun yerine master planlı gelişen Bahçeşehir ve Ataşehir gibi bölgelerde geliştirilen hasılat paylaşımlı TOKİ ihalelerine giriyor.

YATIRIM NEREYE?
Gelişmekte olan veya yeni gelişen Çekmeköy, Beylikdüzü gibi bölgelere yatırım yapanlar da bulunuyor. Ayrıca pazara yeni giren firmalar gündemde olan kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle Kartal gibi potansiyel bölgelere de yoğun ilgi gösteriyor.~

ŞÜKRÜ BAŞYAZICIOĞLU NOW GAYRİMENKUL YKB.
"KAYSERİ'DEKİ BAŞARIMIZI İSTANBUL'A TAŞIMAK İSTEDİK
"MERKEZİ KAYSERİ

Now Gayrimenkul, Kayseri’de 60 yıllık geçmişe sahip Ali Başyazıoğlu Holding’in iştiraki. Grup olarak inşaat sektöründeki çalışmalarımızı Now Gayrimenkul adıyla yürütüyoruz. İnşaat çalışmalarına 1992 yılında Kayseri’de başladık ve bugüne kadar ağırlıklı olarak Kayseri’de projeler ürettik.

İLK PROJE NOW BOMONTİ
Kayseri’de inşaat sektöründe çok önemli projelere imza attık. Bu alandaki 20 yıllık deneyimimizi sadece Türkiye’nin değil dünyanın yükselen şehri İstanbul’a taşımaya karar verdik. Geçen yılın sonunda da inşaat yatırımlarımızın sınırlarını genişleterek Now Bomonti projesiyle İstanbul’a giriş yaptık.

HEDEF DÜNYA MARKASI OLMAK
Tabanlıoğlu Mimarlık imzasını taşıyan Now Bomonti, İstanbul’daki ilk markalı projemiz ve bu projeye büyük önem veriyoruz. Aslında uzun vadeli hedefimiz tüm faaliyet alanlarımızda dünya markası olmak. İstanbul’da gerçekleştireceğimiz projeler bu hedefin ilk adımını oluşturuyor.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İDDİALIYIZ”
İnşaat yatırımlarımız Kayseri’de sürecek. Ancak İstanbul artık bizim önceliklerimiz arasında. Özellikle kentsel dönüşüm projelerini ve ağırlıklı olarak Sarıyer ve Haliç bölgelerini yakından takip ediyoruz.~

MİTHAT YENİGÜN  YENİGÜN İNŞAAT YKB
"İSTANBUL'A GİRMEKTE GEC BİLE KALDIK"
“ÇOK HEYECANLIYIZ”

İstanbul’a peş peşe ciddi yatırımlar yapmanın heyecanını yaşıyoruz. Ankara merkezli ve uluslararası alanda faaliyet gösteren bir şirket olarak İstanbul’a gelmekte geç bile kaldığımızı düşünüyorum.

DÜNYADA İLK 250’DE

Dünyanın en büyük 250 müteahhit firması arasında yer alıyoruz. Aynı zamanda NATO’ya yaptığımız projelerle kalite, sağlamlık ve projeyi zamanında bitirme konusunda uluslararası inşaat sektöründe haklı bir ünümüz var. İstanbul’da yapacağımız Kazlıçeşme ve Bomonti projelerinde bu tecrübemizi yansıtacağız.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz