Eko kentler yaratmalıyız

Soyak sürdürülebilirlik ve yeşil iş konularında, konut sektörüne öncülük ecedek projeler yürütüyor.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Eko kentler yaratmalıyız


Varolan binalarda enerji verimliliği neden sürdürülebilir gelecek için önemli?
-Binaların tüm yaşam döngüsü boyunca yani tasarım, inşaat ve işletme süreçlerinde çevreye verdikleri etkiler oldukça fazla. Türkiye'de binalar yıllık üretilen toplam enerjinin yaklaşık yüzde 40'ını tüketiyor. Yeni yasalar TS 825, enerji verimliliği kanunu, binalarda enerji performansını arttırma yönetmeliği ve kamu oyundaki bilinçle birlikte, her ne kadar yeni yapılan projelerin birçoğunun enerji verimliliği ve sürdürülebilir yaklaşım doğrultusunda yapılıyor olduğunu düşünsek de, 18 milyon olduğu tahmin edilen mevcut bina stoğunun da bu sisteme entegrasyonunun sağlanması enerji verimliliği açısından büyük önem taşıyor. Yaptığımız çalışmalar yeni enerji üretim tesisi inşa etmek yerine, mevcut binaların enerji verimliliği iyileştirmesinin daha fizibl olduğunu gösteriyor. Konuyu irdelemek için örnek olarak ele aldığımız mevcut 7 binadan oluşan bir yerleşkede, yapılacak enerji verimliliği uygulamaları ile elde edilecek enerji tasarrufu, yeni yapılacak enerji tesisi yatırımından 6,6 kat dahaetkili. Yine aynı şekilde eski binaların yıkılıp enerji etkin yenilerinin inşa edilmesi yerine, mevcut binaların iyileştirilmesinin de (yaşam döngüsü analizine girmeden dahi) çok daha mantıklı ve hesaplı olacağı ortaya çıkıyor. Karbondioksit gazının dünyadaki salınımının yüzde 50'sinin binalara ait olduğunu, enerjinin yüzde 40'ının da binalarda kullanıldığını düşünecek olursak, mevcut binalarda sadece ısıtma verimliliğini artıracak uygulamalarla enerji tasarrufunda yüzde25'lik bir iyileşme sağlanabilir. Bu iyileşme rakamıyla da, Türkiye enerji konusunda yılda yaklaşık 5-6 milyar dolarlık tasarruf sağlayabilir. Bu yüzden özellikle enerji verimliliği uygulamalarının, gerek çevresel gerek toplumsal gerekse ekonomik açıdan sürdürülebilir bir gelecek için çok kritik olduğunu düşünüyoruz.

Yeni yapılacak binaların hepsi zorunlu yeşil mi?

- Sertifika uygulamalarının hepsi gönüllülük esasına dayandığından dolayı yeni yapılan binalarda bir zorunluluktan söz edemiyoruz. Ancak 2009'da yürürlüğe giren enerji verimliliği kanunu ve "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği" (BEP) kapsamında, yeni yapılacak tüm binaların ruhsat alabilmeleri için asgari enerji verimliliği uygulamalarını yapması zorunlu kılınıyor. Bu da artık gelecekte, daha az karbon salınımı ve daha verimli enerji kullanımıyla sürdürülebilirlik konusunda 2009 sonrasında birtakım önlemler alındığına dair oldukça önemli bir adım.

Soyak'm yaptığı konutlardaki yeşil uygulamalar neler?
- Sosyal sorumluluk alanında gerçekleştirdiği projelerde öncü olmayı hedefleyen Soyak, geliştirdiği konut projelerinde de sosyal, çevresel ve toplumsal sorumlulukla hareket ediyor. Uzman ekipleriyle projelerinde, sulama sistemlerinden ısıtma ve aydınlatmaya uzanan geniş yelpazede enerji verimliliği ve tasarrufunu hedef alan Soyak, çevre dostu uygulamalarla, daire sahiplerinin ev ekonomisine katkı sağlarken, doğal yaşamı korumayı da sürdürüyor. Konut projelerinde yaptığı çalışmaların yanı sıra, geliştirdiği ofis projelerinde ve kurum içi çalışmalara verdiği önemle de farkındalık yaratmaya çalışan Soyak, kurum kültürünü hem müşterilerine hem de çalışanlarına taşıyarak tüm Soyaklıları sürdürülebilir yaşamı desteklemeye çağırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz