""İnşaattaki yükseliş 2012'ye kadar sürecek""

Serdar İnan, “İnşaat sektörü krizden çıktı, 2012 yılına kadar yükseliş sürecek” diyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"İnşaattaki yükseliş 2012'ye kadar sürecek"
İnanlar İnşaat, önemli projelere imza atan bir firma. Halen Sarıyer’deki Terrace Bahçe projesini bitirmek üzere olan İnanlar, 80 konutluk bu projenin yüzde 80’ini satmış durumda. Metrekaresi 3 bin 500 TL olan konutların en büyük avantajı Hacıosman’a ulaşan metro ve tünel yapımının sonlara gelmiş olması. Böylece ulaşım anlamında da büyük kolaylık kazanacak proje şimdiden prim yapmış durumda. Bundan önceki projelerinin de iyi primler yaptığını söyleyen İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, inşaat sektöründeki en büyük problemlerden birinin, vergi ve harçların yüksekliği olduğunu belirtiyor. “100 bin TL tutarındaki bir evin neredeyse 40 bin TL’si vergi ve harçlara gidiyor. Bu yükün büyük kısmını da evi satın alanlar çekiyor. Devletin bu alanda yeni düzenlemeler yapması ve tüketiciyi koruması gerek” diyen Serdar İnan, dergimizin sorularını yanıtladı:
Em­lak pi­ya­sa­sın­da kriz bit­ti mi?
Her zaman söylediğim bir şey var: Yedi senede bir kriz olur ve iki sene sonra da bu krizden çıkılır. 2010 yılının mayıs ayında krizden çıkılacağını öngörmüştüm ve dediğim gibi de oldu. Bundan sonra düze çıkılacağı, fiyatların yükseleceği belli. Bu aşamada banka faizlerinin de düşük olması insanları alıma yönlendiren önemli bir olgu. Kampanyalar yapılıyor, gazetelerde boy boy ilanlar çıkıyor, satışlar da fena gitmiyor. Zaten İstanbul’da en fazla 20 kadar müteahhidin yaptığı projeler satıyor. Buradaki en önemli dinamizm bankaların kredi vermesi. Bankalar 120 aya kadar kredi veriyor ve insanlar da bu sayede konut alabiliyor. Bizim müteahhitlerin bu kredilendirmeyi yapması mümkün değil. Ancak banka gibi güçlü kuruluşlar bunu karşılayabilir. Hollanda’nın gayrimenkul kredileri GSMH’nın yüzde 100’ü kadar bir paya sahip. Yani toplamda Hollanda’nın bir yıllık üretimi kadar kredi verilmiş. Türkiye’de bütün konut kredilerinin toplamı ise GSMH’nın ancak yüzde 10’u civarında. Dünya ortalaması ise yüzde 20 civarında. Şimdi hemen hemen bütün bankalar kampanyalar yapıyor ve büyük müteahhitlik firmalarının peşinde koşuyorlar. Projelerimizde 6-7 bankanın kredilendirdiğini görürsünüz zaten. Bankalar ancak güçlü gördükleri firmalara, projelere kredi verdikleri için bu alıcılar için de bir güven ortamı oluşturuyor.
Ter­ra­ce Bah­çe pro­je­sin­de son du­rum ne­dir?
Sarıyer’de yaptığımız Terrace Bahçe’deki 80 konutun yüzde 80’ini sattık. Büyüklüğü 50 ila 258 metrekare arasında değişen bu konutların metrekare fiyatı ise 3 bin 500 TL. Çok pahalı olmayan ama sosyal konut da olmayan bir klasmanda. Yine eski projelerimizdeki kaliteyi aratmayan ayrıntılarımız var. Sarıyer ve Zekeriyaköy’ün iki önemli avantajı var. Oraya Hacıosman’dan başlayan bir tünel yapılıyor ve tünel çıkışı bizim projemizin tam önüne geliyor. Bu, yolu çok kısaltıyor. Şu an tünelin kabası bitti, diğer işlerini yapıyorlar. Ayrıca yakın zamanda Hacıosman’a metro geliyor. Bu anlamda Sarıyer şanslı bir bölge olacak. Doğası da bozulmamış bir yer. Kendi özgün yapısının korunduğu projelerle Avrupa standartlarında bir yer haline gelebilir.
inan­lar inşa­at ola­rak ye­ni pro­je­le­ri­niz var mı?
Biz Zekeriyaköy’de 4-5 proje yapacağız. Projelerimiz arsaların yapısına göre 30 ila 70 villadan oluşacak. Trendler artık değişiyor ve bunları takip etmemiz gerek. Maalesef biz taklit etmeyi seçiyoruz. Fidanlıktan alınmış, dokuya uymayan havalı ağaçlar bitecek. Bana göre onlar süs köpeklerine benziyor. Güvenlikli siteler önem kazanmıştı, insanlar bunu istiyordu ve biz de bunları yaptık. Yavaş yavaş insanlar bu sitelerden rahatsızlık duymaya başladı. Artık alıcı şehrin dokusuna sahip şehir dışı konutlar istiyor. Artık kamera sistemleri güvenliği kolaylaştırdı. Biz sokakta büyüdük. Apartman kapısı her zaman açıktı, evin önünde bekçi yoktu, okula yürüyerek gider-gelirdik. Küçüklüğümde zemin dairede otururduk, ama ne çelik kapımız ne de pencere demirlerimiz vardı. Tekrar bu dokuya dönme hevesi var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz