Konutta neler oluyor?

3 yıl önceki küresel kriz en büyük etkiyi gayrimenkul sektörüne yaptı.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Konutta neler oluyor?

2009'da tarihindeki en büyük küçülmeyi yaşayan sektör, 2010'da yeniden büyümeye geçti. Bu yıl da yeni projeler ardı ardına açıklanırken geçtiğimiz ay 1,80'lere kadar çıkan dolar kuru konut satışlarını bıçak gibi kesti. Yüzde 10-15 büyüme planlayan konut üreticileri hayal kırıklığı yaşadı. Peki talebin azalması sektöre nasıl etki edecek? Kredi maliyetleri, fiyatlar düşecek mi? Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı ÖMER FARUK ÇELİK, bu soruyu "Hayır" diye yanıtlıyor. Hatta hammadde fiyatlarındaki artıştan dolayı konutların zamlanabileceğini bile söylüyor. "Eğer yatırım yapacaksanız gayrimenkul almak için çok doğru bir dönem" diyen Çelik, küresel krizin yarattığı riskleri ve yeni döneme ilişkin tahminlerini anlattı.

1- Bu yıl Türkiye'de toplam kaç konut satılır?
Sektör aslında 2010'u rekorla geçirmedi. Rekor aslında ruhsat sayılarında yaşandı. 2010 yılında 800 bin konut ruhsatı alındı. Bu nedenle inşaat sektörü hızlı büyümüş gibi bir intibaa oluştu. İnşaat sektöründeki büyümeden kamu harcamalarını ve yol, baraj gibi inşaat harcamalarını çıkarıp sadece konut sektörüne bakarsak üretimin 2009 yılından çok da farklı olmadığını görebiliriz. 2011'in ilk yarısında sektör hareketliydi. Bu yılı 2010'un satış rakamının yüzde 10-15 üzerinde kapatırız diye öngörüyorduk. Ancak şu anki kriz söylentileri tüketicileri biraz muhafazakarlaştıracak. Bu yılı 2010 ile başa baş gidecek gibi düşünebiliriz.

2- Tüketici borçlanmasına getirilen ilave önlemler konut satışlarına nasıl yansıdı?

Gündem o kadar hızlı değişiyor ki şu anda mevcut piyasaların gidişatı, döviz kurlarındaki dalgalanma ve borsadaki düşüşler nedeniyle tüketici borçlanması ile ilgili alınan önlemler gündemde son sıralara kaydı. Tüketiciler piyasaları anlamaya çalışıyor. Yaz sezonu konut sektöründe talebin azaldığı bir dönem. Dolayısıyla talepteki yansımaları eylül, ekim, kasım aylarında daha net görebileceğiz.

3- Konut fiyatlarında düşüş yaşanacak mı?

Konut fiyatlarında düşüş öngörmüyoruz. Üretim biraz azalabilir ancak konut satışları 2010'un biraz üzerinde yılı kapatacak. Emtia fiyatlarındaki artışa bağlı olarak konut fiyatlarında da bir miktar artış olabilir. TL'deki değer kaybı da göz önüne alındığında fiyat artışı yüzde 50'ye ulaşıyor.

4- Çok sayıda yeni konut projesi açıklandı. Olası bir kriz bu projeleri yavaşlatır mı?

1990'lı yıllarda birlikte çalıştığım patronum "Yağmur yağarsa her çatıya yağar" derdi. Eğer şimdi de bir krizin geleceğini varsayarsak her sektör bundan etkilenecektir, sadece konut sektörü değil. Sektörde asıl işi konut olan köklü markalarda çok fazla sıkıntı olmayacak ancak sektöre sadece para kazanma ümidi ile giren ve ana faaliyet alanı konut olmayan firmalar biraz daha fazla etkilenebilir ve üretimde bir miktar yavaşlama olabilir.

5- Bu dönem, gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenler için doğru bir dönem mi? En kârlı gayrimenkul yatırım aracı ne olacak?
Eğer yaşamak için bir gayrimenkul alıyorsanız onun için en doğru zaman, ihtiyacınız olduğu zamandır. Eğer yatırım yapacaksanız ve 3-5 yıl vadeli bir yatırım düşünüyorsanız gayrimenkul yatırımı için çok doğru bir dönem. Çünkü 2008'in etkileri sektörden tam olarak silinmedi ve bugün Amerika ve Avrupa'dan gelen haberler ile yaşanan tedirginlik sonucu konut fiyatları hak ettiği değere ulaşamadı. Yani uzun vadeli yatırım için en iyi yatırım aracı hala gayrimenkul diyebilirim. Eskiden altın derdik. Hala altın rekorlar kırıyor ama fiyatların nereye gideceğini ve nereden döneceğini kimse bilmiyor. Döviz kurları stabil değil. Faizler bir miktar artsa da getirisi hala yatırımcı için cazip değil. Bu nedenle Türk insanı için gayrimenkul en iyi yatırım aracı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz