Eko kredilerle büyüme bekliyoruz

Tasarrufla ilgili her projede yer alacağız .En önemlisi odağımızda küçük işletmeler yer alacak diye konuşuyor

1.01.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Eko kredilerle büyüme bekliyoruz



Kriz döneminde tasarrufa yönelik kredi arayışına giren Şekerbank, enerji sektöründeki hareketliliği değerlendirmek için kolları sıvadı. Bu kapsamda enerji tasarrufu yatırımı yapacak şirket ve bireylere yönelik kredi ürünlerini pazara sunmaya başladı. Enerji tasarrufu ile ilgili her türlü hizmetini Eko Kredi çatısı altında toplayan Şekerbank, 2009 yılı Mayıs ayından bu yana 260 milyon TL'nin üzerinde miktarı 12 binden fazla kişiye kullandırdı.
Bu konuda bankanın nereden nereye geldiğini ve önümüzdeki dönem planlarını konuştuğumuz Şekerbank İşletme ve Tarım Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, özellikle KOBİ'lerin bu alanda odak noktaları olduğunu ifade ediyor. Halit Haydar Yıldız'ın sorularımıza verdiği yanıtlar ise şöyle:

Enerji sektörüne yönelik ne gibi kredileriniz var?
- Türkiye'nin enerji gideri yıllık yaklaşık 50 milyar dolar civarında. Bunun yüzde 70'i ithal ediliyor. Enerji konusunun bu kadar önemli olması bizim de ilgimizi çekti ve "burada ne yapabiliriz" diye düşündük. Bunun sonucunda 2009 yılının Mayıs ayında Eko Kredi adı altında enerji sektörüne yönelik kredi vermeye başladık. Bu anlamda hizmet veren ilk bankalardan olduk. Eko Kredi için enerjiyi ve emeği koruyan kredi dedik. Bu çatı altında farklı segmentlere yönelik birçok ürünümüz bulunuyor.

Eko Kredi'yle ne amaçlıyorsunuz?
- 2009 yılı krizin çıkış sonrası dönemiydi. Farklı bir şey, özellikle tasarrufa yönelik bir şey yapmak gerekiyordu. Biz öyle bir kredi verelim ki, tüketime değil tasarrufa yönelik olsun dedik. Öyle bir kredi olsun ki, kişiler tasarruf ederek bu tasarruf etkilerinden krediyi ödesinler istedik. Bu çerçevede enerji en uygun ürün olacaktı. Eko Kredi kredi olarak düşünülüyor ama tamamen tasarruf yapmanıza ve harcadığınız parayı geri kazanmanıza olanak sağlayan bir sistemi var.

Eko Kredi'nin içindeki ürünleri anlatabilir misiniz, neler bulunuyor?
- Eko Kredi çatısı altında her segmente yönelik uygun ürünler var. Büyük, orta boy işletmelerin enerji tasarrufu elde etmesine yönelik ne gerekiyorsa bu ürün içinde yer alıyor. Örneğin, fabrikada enerji tasarrufu olabilir. Şirketlerin daha uygun ve ekonomik şartlarda yatırım yapmalarını sağlayacak finansman da bu paketin içinde. Küçük işletmeler ve esnaflar için ise kendi boyutlarına yönelik ürünler sunuyoruz. Örneğin bir fırının izolasyonu ve daha ez enerji harcaması ya da bir marketin de aynı şekilde tasarruf sağlamasına yönelik ürünlerimiz var. Üretim yapan küçük esnafın da bunu yaparken enerji tasarrufu sağlamasının yanı sıra özellikle tarımda sulama tarafında tasarruf yapmasını sağlayacak özellikli ürünlerimiz mevcut.

Bireylere yönelik kredileriniz neler içeriyor?
- Bireysel tarafta ise apartman yönetimine ilk kredi veren bankayız. Apartman yönetimini kredilendiren bizden başka bir banka daha yok. Burada Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) ile bir işbirliği yaptık. İzolasyon üzerine ürün geliştirdik. Bu çerçevede apartmanların daha az yakıt harcamalarını sağlayacak yalıtımı yapmalarını finanse ediyoruz. Artık binalar enerjiyle ilgili kimlik belgesini almak zorunda. Hem kimliği verecek şirketler hem de bunu alması gereken apartmanlara yönelik işlemleri biz gerçekleştiriyoruz. Yeni yönetmeliğin yanı sıra artık insanlar enerji tasarrufu gerçeğini kavradılar. Dolayısıyla bu konuda yatırım yaparlarsa o kadar tasarruf sağlayacaklarının farkındalar. Bize bu yönde bir yıldır çok fazla başvuru var.

Eko Kredi'ye başladığınız mayıs ayından bu yana başvurularda nereden nereye geldiniz, sonuçlar nasıl?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz