Enerji bizim pilot işimiz

Uygar Yörük'le enerji sektörüne yönelik projelerini ve 2012'de enerji şirketlerine yönelik uygulayacakları çözümleri konuştuk

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji bizim pilot işimiz


Sektörün gelişmesini engelleyen nedenler nelerdir sizce?

- Elektrikte birtakım adımları atmak için gecikmeler yaşadığımız bilinen bir gerçek. Aslında bu biraz da normaldi. Ama gaz tarafında bu gecikmeler, haddinden fazla oldu. Burada da en büyük sorun BOTAŞ'ın hem ticaretin içinde dominant oyuncu olarak yer alması, hem de üretimi yönetiyor olmasıydı. Bizce BOTAŞ'ın bir an önce ayrışması ve liberalleşmesi gerekiyor. Gazdaki liberalleşmeyi sağlamazsak elektrik sektörü de tam sağlıklı bir şekilde hareket edemeyecek. Cari açık zaten öteden beri en büyük sorunumuz. Hammaddeye sahip olamayıp dışa bağımlı olmamız, işleri daha da zorlaştıran diğer neden.

"TALEP ARTIŞINDA YAVAŞLAMA OLABİLİR"
Makro ekonomik beklentilerle paralel olarak talep artışında bir yumuşama beklenebilir. Biz, kriz çıkışlarında çok agresif düzeltmeler yapıyoruz. 2011 yıl sonunda elektrik tüketiminde yüzde 8,4'lük bir artış söz konusu. Bu, oldukça ciddi bir rakam. Fakat şu an krizden çıktık, şimdi bir duraklama dönemi de yaşayabiliriz. Krizden çıkışın o dik ivmesinin gevşemesinin de etkisiyle, elektrik tüketimin yavaşlayacağı bir gerçek. 2012'de illa ki bir büyüme bekliyoruz, fakat bu büyüme, 2011 yılındaki kadar agresif olmayacaktır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz