Enerji bizim pilot işimiz

Uygar Yörük'le enerji sektörüne yönelik projelerini ve 2012'de enerji şirketlerine yönelik uygulayacakları çözümleri konuştuk

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji bizim pilot işimiz
Türkiye'de enerji piyasasında 90'lı yılların başından beri oldukça aktif bir konumda olan Deloitte, elektrik sektöründeki önemli çalışmalarıyla yatırımcılara destek veriyor. 2008'den itibaren özel sektörün piyasadaki yatırımlarında çok ciddi hızlanma olduğunu söyleyen Deloitte Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Endüstrisi ve Danışmanlık Ortağı Uygar Yörük, bu açıdan 2008'le beraber daha çok özel sektöre hizmet vermeye başladıklarını belirtiyor. Yörük, yatırım yapmak isteyen yatırımcılara ve sektörü iyi bilmeyenlere sektör analizleri ve strateji çalışmaları yaptıklarını dile getiriyor. Ayrıca stratejiden başlayıp operasyonlara ve bunların hayata geçirilmesine kadarki süreçlerde de yatırımcıların yanında yer aldıklarını belirtiyor. Uygar Yörük'le Yörük, Deloitte olarak enerji sektörüne yönelik projelerini ve 2012'de enerji şirketlerine yönelik uygulayacakları çözümleri konuştuk:

Deloitte için enerjinin önemi nedir?
- Bizim yapımızın içinde vergi, denetim, danışmanlık ve kurumsal risk hizmetleri gibi birimler bulunuyor. Bu
birimlerin dışında da sektörel yapılandırmamız var. Bu alanda enerjiyi pilot olarak gördük hep. En başından beri liberalleşme sürecindeki oyun kuruculardan biri olduğumuz için stratejimiz hep sektörde ilkleri yapmak ve yatırımcılara kapı açmak oldu. Deloitte'un uluslararası alanda da enerji sektöründe ne kadar aktif olduğu herkesin malumu. Bugün Türkiye'deki enerji projelerinde de Deloitte'un uluslararası arenadaki birikimlerinden sonuna kadar yararlanıyoruz.

Deloitte Türkiye olarak Türkiye'de neler yaptığınızdan biraz bahseder misiniz?
- 2011 bizim için çok önemliydi. Uzun zamandır yürütmekte olduğumuz TEİAŞ'taki dengeleme uzlaştırma sistemi projesi ile dengeleme uzlaştırma yönetmeliğinin yazılmasında TEİAŞ'a destek verdik. Tek aşamalı bir yönetmelik olan bu projede, daha sonrasında Türkiye'nin koşullarına aşamalı geçişin daha uygun olduğuna karar verildi ve uzun soluklu bir hedef konuldu. Bu hedefin en son noktası da 1 Aralık 2011'de açtığımız gün öncesi piyasasının açılması oldu. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarından (YEK) elektrik üreten tesislerin farklı kaynaklara göre farklı fiyatlarla elektrik sattığı bir mekanizma tasarlandı. Bu mekanizma 1 Aralık 2011'de yürürlüğe kondu ki Deloitte olarak burada desteğimiz vardı. Değinmemiz gereken bir diğer nokta, UCT bağlantısı ile birlikte aylık ihalelerle Avrupa'dan elektrik getirip Avrupa'ya elektrik satmamız... Bu süreçte de önemli desteklerimiz oldu. Bu bağlantı, Avrupa elektrik piyasasına entegrasyonumuz anlamında uzun zamandır hedeflediğimiz bir noktaydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz