Enerji verimliliği çok önemli

Bora Tuncer, enerjinin verimli kullanımının, enerjisinin büyük bir kısmını dışarıdan sağlayan ve büyüyen ekonomiler arasında yer alan Türkiye için de son derece önemli olduğuna dikkat çekiyor.

18.03.2014 07:22:460
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji verimliliği çok önemli


Programa katılanlar, 12 dilde ve yaklaşık 150 farklı başlık altında enerji verimliliği ve yönetimi konusunda en yenilikçi bilgileri ediniyorlar. ABD'deki en eski enerji eğitim programı olan Institute of Energy Professionals ile birlikte geliştirilen ve tamamen ücretsiz olan Enerji Üniversitesi’ne 2010 yılından bu yana 165’ten fazla ülkede 165 bin kullanıcı katıldı. Türkiye’deki kullanıcı sayısı ise 3 bini aştı.

Schneider Electric'in enerji verimliliği konusundaki çalışmaları neler?
Enerji verimliliği konusunda 3 alanda faaliyet gösteriyoruz. Bunlardan ilki, enerji verimliliği danışmanlık şirketi olmamız nedeniyle sunduğumuz enerji etütleri ve arkasından geliştirdiğimiz tasarruf potansiyeli ortaya çıkartıcı çalışmalar. İkincisi, Uzaktan Enerji İzleme Sistemleri. Üçüncüsü ise Enerji Üniversitesi.

Enerji Verimliliği Danışmanlığı belgesiyle bina ve sanayi sektörleri için enerji etüdü, enerji verimliliği danışmanlık hizmetleri ve enerji verimliliğini artırıcı projelerin geliştirilmesi ve uygulaması hizmetleri sunuyor; enerji ve altyapı, endüstri, bina ve veri merkezleri pazarlarında aktif enerji verimliliği çözümlerini etkin bir şekilde uyguluyoruz.

Enerji izleme sistemlerini ise enerji izleme ve uzaktan enerji izleme şeklinde 2 grupta topluyoruz. Yerinde enerji izlemede analizörler kullanılarak veriler işletmenin kendi server’larına aktarılır ve bir yazılım aracılığıyla teknik personelin verileri analiz etmesi sağlanır. Uzaktan izlemede ise Schneider Electric, söz konusu verileri kendi data merkezine toplayarak bir anlamda hosting hizmeti vererek analizleri yapar, verileri işler.

Tüketici, internete erişebildiği herhangi bir noktadan işlenmiş olan verilere ulaşabilir. Yerinde izlemede daha çok server güncellemeleri, yazılım güncellemeleri söz konusudur. Uzaktan izlemede ise saydığım bu işler Schneider Electric tarafından yapılır. Uzaktan izleme sistemini kampus binaları, alışveriş merkezleri gibi zincir yapılara öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz