Enerjide satın almalar artacak

Enerji Ticareti Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Turcas Enerji Holding CEO’su Batu Aksoy, sektördeki satın alma ve birleşmeler üzerine merak edilenleri anlattı.

26 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Enerjide satın almalar artacak
Enerji sektörü son dönemdeki özelleştirmelerin de etkisiyle satın alma ve birleşmeler açısından son derece hareketli bir dönem geçiriyor. Sektörde 2011 yılında 29, 2012’de ise 45 satın alma ve ortaklık işlemi gerçekleşti.  Son 3 yılda ise özelleştirmeler dahil yaklaşık 25,5 milyar dolar değerinde satın alma ve birleşme yaşandı.

Uzmanlara göre bu hareketlilik önümüzdeki süreçte de devam edecek. “Çeşitlendirilmiş portföye sahip olmayan şirketler konsolidasyona tabi olabilir” diyen Enerji Ticareti Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Turcas Enerji Holding CEO’su Batu AKsoy, “Bu tarz işlemlerin 2015’te hızlanacağını düşünüyoruz” diye konuşuyor. Aksoy, sektördeki satın alma ve birleşmeler üzerine merak edilenleri anlattı.

Son 3 yılda sektörünüzde ne kadarlık satın alma ve birleşme işlemi oldu?
Son 3 yılda enerji sektöründe özelleştirmeler dahil yaklaşık 25,5 milyar dolar değerinde, 120’nin üzerinde satın alma ve birleşme gerçekleşti. Bu yıl da satın alma ve birleşmeler açısından yine özelleştirme ekseninde bir seyir görüyoruz.

Özellikle dağıtım ihalelerinin sonuçlandırılması ve birkaç önemli üretim özelleştirmesiyle 2012 yılı rakamlarına yaklaşıldığını ve 6 milyar doların üzerinde satın alma ve birleşme işlemi gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Sektördeki bu hareketliliğin nedenleri neler?
Başlıca sebebi, özel sektörün ülke ve bölge açısından stratejik olan enerji piyasasında büyük yatırım portföyleriyle yüksek mutlak değer kârlılıklara yönelmesi. Temelinde ise Türkiye’nin son 10 yıldır hızla artan ve önümüzdeki 10 yıl da hızla artacağı beklenen enerji ihtiyacı geliyor. Ayrıca, Türkiye’nin bölgesel olarak enerjide üstlenebileceği potansiyel rol ve bu rolü üstlenebileceğine olan inanç olarak ortaya çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz