Genişleme imkanlarına bakıyoruz

Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu ile pazardaki rekabeti, geleceğe dönük hedeflerini ve 10 yıl sonra görmek istediği Aygaz’ı konuştuk.

11.11.2014 01:53:140
Paylaş Tweet Paylaş
Genişleme imkanlarına bakıyoruz
Aygaz, yüzde 40’ı aşan pazar payıyla LPG pazarının lideri. 2013’ü 6 milyar TL ciroyla kapatan şirket, konumunu korumak adına her türlü yatırım fırsatını pür dikkat takip ediyor. Uzun vadeli planlarda ise bölgede söz sahibi ve güçlü bir enerji şirketi olmak var.

Genel müdür Yağız Eyüboğlu, öncelikli hedeflerinin, içeride ve bölgede sağlıklı büyümek olduğunu söylüyor. “10 yıl sonraki Aygaz’ın portföyünde doğal gaz ve LPG’nin başı çekeceğini düşünüyorum” diye konuşuyor ekliyor: “Aygaz, şimdiye kadar belli bir ölçeğe ulaşmış ve kurumsal yapısı olan her türlü şirketle ilgilendi.

Sadece yurtiçi değil, yurtdışında da değişik pazarlara bakıyoruz.” Aygaz, Türkiye’nin en köklü sanayi kuruluşlarından. Bu yıl 53’üncü yaşını kutluyor. Faaliyette olduğu tüm alanlarda açık ara pazar lideri. Tüplü gazda yüzde 43, otogazda ise yüzde 24 pazar payıyla en güçlü oyuncu konumunda.

2013 yılını 6 milyar TL ciro ve 205 milyon TL kâr ile kapatan şirket, 2014’te de istikrarlı biçimde büyümesini sürdürüyor. Orta ve uzun vadeli hedefinde ise bölgesel bir güce dönüşmek var.

Aygaz’ın artık bir enerji şirketi olarak konumlandığını belirten Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu, “10 yıl sonra Aygaz’ın, sadece LPG sektöründe değil, gazla ilgili enerjinin tüm alt segmentleri de dahil, faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda lider şekilde yoluna devam eden bir şirket olmasını istiyorum” diyor. Bu hedefe giden yolda ise her türlü yatırımın yapılacağını vurguluyor.

Sektörde orta vadede ciddi bir konsolidasyon yaşanacağını öngören Eyüboğlu, Aygaz’ın tüm satın alma fırsatlarını yakından izlediğini belirtiyor. Buna yabancılar da dahil... Hem organik hem inorganik büyüme planıyla ilerleyen şirketin radarında, özellikle kurumsallaşmış ve orta ölçeğe ulaşmış yerli oyuncular var.

“Her türlü genişleme fırsatına sıcak bakıyoruz. Ama tabii bir yandan da ölçek konusu çok önemli” diyen Eyüboğlu, ekliyor:

“Aygaz, şimdiye kadar belli bir ölçeğe ulaşmış ve kurumsal yapısı olan şirketlerle ilgilendi. Bundan sonra da ilgilenmeye devam edeceğiz. Sadece yurtiçi değil yurtdışında da değişik pazarlara bakıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz