Petrol fiyatları tepetaklak

Brent petrolün varil başına fiyatı 40,61 dolarla Aralık 2008'den beri en düşük seviyesine indi.

8 ARALIK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Petrol fiyatları tepetaklak
Dünya çapında en yaygın olarak kullanılan Brent türü ham petrolün varil başına fiyatı, güne 42.92 dolardan başladıktan sonra yüzde 5,4'lik değer kaybıyla 40,61 dolara kadar geriledi ve Aralık 2008'den beri en düşük seviyesine indi.

ABD ham petrolünün varil fiyatı da 6 yıl sonra ilk kez 37 doların altına indi. Amerikan tipi Batı Teksas ham petrolün varil başına fiyatı Şubat 2009'dan beri en düşük seviyesine ulaştı.

Energy Aspects uzmanı Richard Mallinson, petrol fiyatlarındaki ani düşüşün OPEC'in geçen cuma günü yaptığı toplantı nedeniyle gerçekleştiğini belirterek, kartelin üretim kotasındaki belirsizliğe işaret etti. Mallinson, OPEC'in, yıllık olağan toplantısında üretim üst sınırını yeniden etkili bir mekanizma haline getirmek yerine, bu konuda mutabakat sağlanamadığını hatırlatarak, "OPEC içindeki karışıklık piyasa tarafından olumsuz algılandı" dedi. OPEC, geçen cuma yaptığı toplantıda daha önceki toplantılarında olduğu gibi günlük ortalama 30 milyon varillik bir üst üretim sınırı açıklamamış, bunun yerine üye ülkelerin fiili üretim seviyelerine devam edeceğini bildirmişti. Kartelin fiili üretim seviyesi, en son ekim ayında günlük ortalama 31,4 milyon varile ulaşmıştı.

ABD'DE PETROL STOKLARI ARTIYOR

Mallinson, küresel petrol piyasasında artan arz fazlasına da dikkati çekerek, bu durumun petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğunun altını çizdi. ABD'de ham petrol stokları 10 hafta üst üste artarak, geçen çarşamba günü 489,4 milyon varile ulaşmıştı. Uzmanlar, küresel arzın, toplam ham petrol talebinden günlük 2,5 milyon varil daha fazla olduğunu ve bunun petrol fiyatlarını daha da aşağı çekebileceğini öne sürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.