Petrol, OPEC beklentisi ile yükseliyor

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, OPEC toplantısında yüzde 5'lik üretim kısıntısının görüşülebileceğini söyledi.

28.01.2016 17:13:420
Paylaş Tweet Paylaş
Petrol, OPEC beklentisi ile yükseliyor
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) toplantısında % 5'lik üretim kısıntısının görüşülebileceğini söyledi.

"YÜKSELİŞ YÜZDE 8'E ULAŞTI"

Suudi Arabistan'ın petrol üretiminde %5'lik kısıntıya gitme teklifini daha önce yaptığını belirten Novak, "Kısıntıya ilişkin görüşmelere tüm petrol üreten ülkeler dahil olabilir" dedi. OPEC'in Şubat ayında bakanlar düzeyinde toplanması bekleniyor. Açıklamanın ardından Brent ve ABD tipi ham petrol fiyatlarında günlük yükseliş %8'e ulaştı.

OPEC DELEGELERİ: HENÜZ TOPLANTI PLANI YOK

OPEC delegeleri henüz Rusya ile toplantı planının olmadığını söylediler. OPEC temsilcisi, "OPEC ve OPEC üyesi olmayan ülkeler arasında bir anlaşma için tüm olasılıklar ortada. Henüz Rusya ile toplantı planı olmadı. Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri petrol piyasalarında istikrarı sağlayacak her türlü adım için işbirliğine istekliler" diye konuştu.Rus yetkililerinin petrol fiyatlarını desteklemek için arzın daraltılması hakkında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Suudi Arabistan'la görüşmek istediği haberleri üzerine yükselişini 3’üncü güne taşıyan Brent petrolün varil fiyatı 33,28 doları gördü. Brent petrolün varil fiyatı, şu dakikalarda dünkü kapanış seviyesine kıyasla yüzde 0,6’lık artışla 33,14 dolardan işlem görüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz