Bu kadarını hayal etmemiştik

Keskinoğlu’nun bu başarısını şirketin yönetim kurulu başkanı Fevzi Keskinoğlu’yla konuştuk:

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bu kadarını hayal etmemiştik
Keskinoğlu, son 10 yılda yüzde 1.000 büyüdü. 892 milyon TL cirosuyla Türkiye’nin devler ligine girdi. Bu başarının mimarı Fevzi Keskinoğlu, 2013 ’te 1 milyar TL ciro eşiğini aşacaklarını söylüyor. “Hayallerimiz büyüktü ama çocuklarımızın da bize katılmasıyla hayallerimiz Türkiye sınırlarını aşıp dünyaya ulaştı. Şirketi kurarken sanırım bu kadarını hayal etmemiştik” diye konuşuyor.

Şirketin yeni sektörlere girerek daha entegre bir yapıya kavuşmasını da büyümede önemli bir adım olarak değerlendiriyor. 1994’te şirketin viyol işine girmesiyle bu alandaki fabrikanın ciroyu artırdığına da dikkat çekiyor. “Yine de yumurta üretimi ve yumurta tavukçuluğu benim ilk göz bebeğim ve ilk heyecanım” diye konuşuyor. Türkiye’nin son 10 yılda en hızlı büyüyen gruplarından Keskinoğlu’nun bu başarısını şirketin yönetim kurulu başkanı Fevzi Keskinoğlu’yla konuştuk:

10 yılda yüzde 1.000 büyüme
Biz son 10 yılda yüzde 1.000’in üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. Aslında 1963’ten beri büyüme içindeydik ama hep sağlam, emin ve biraz da yavaş adımlar atıyorduk. 2000’li yıllarda babamızla kurduğumuz şirkete çocuklarımız da katıldı. Onlar dünyayı ve teknolojiyi, yenilikleri bizden daha fazla takip ediyor. Her biri Türkiye’de eğitimini tamamladıktan sonra yurtdışına da gitti. Onların şirkete katılmasıyla bir hareketlenme ve dinamizm oldu. Bunun yanı sıra 1997’ye kadar biz yumurta tavukçuluğu yapıyorduk, ama bu tarihte et tavukçuluğuna da başlama kararı aldık. Artık 35 yıllık deneyimle bu işi çok iyi öğrenmiştik, Türkiye’de böyle bir ihtiyaç vardı.

Çocukların da işe başlamasıyla sektöre ilkleri sunmaya başladık, yumurtayı ambalaja koyduk, özellikli diye adlandırdığımız Omega 3’lü, selenyumlu yumurtalar ürettik. Civcivden yeme, damızlıktan dağıtım ağına, yumurta kabından yem üretimine varana kadar tam entegre bir şirket olduk. Bundan sonra da yatırımlar ve büyüme ardı ardına geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz