Bursalı grubun müthiş sıçraması

Ahmet Bayraktar ile Odelo'nun satın alınmasını, bu süreçte yaşanan zorlukları, neler öğrendiklerini ve gelecek hedeflerini konuştuk.

28 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Bursalı grubun müthiş sıçraması
2,5 yıl önce Bursa’da tek bir far fabrikası vardı. Ana şirketinin yıllık cirosu 35 milyon Euro’ydu. Mütevazı ama istikrarlı biçimde büyüyordu. 2010 yılı ise Bayraktarlar Holding için milat oldu.

Krizde zora düşen Alman devi Odelo satışa çıktı. Süreç zorluydu ama başarı geldi. 2011’de Odelo’yu alan holding, bugün bambaşka bir noktada. 4 ülkede 9 fabrikası, 320 milyon Euro otomotiv sanayi cirosu bulunuyor. Birkaç ay önce yüzde 100 Türk sermayesiyle Çin yatırımını tamamladı. Sırada NAFTA bölgesi var.

Holdingin yönetim kurulu başkan vekili Ahmet Bayraktar,, henüz yeni başladıklarını söylüyor. “Büyümek, küreselleşmek zorundayız” diyen Bayraktar, ekliyor: “Yoksa bu iddiayı sürdüremeyiz. 2 yıl sonra Bayraktarlar Holding, otomotiv yan sanayinin gizli güçlerinden. Temelleri, 4 kuşak öncesine kadar dayanıyor.

Sanayici kimliği ise 1979 yılında, Bursa’daki ilk far üretim tesisini açmasıyla başlıyor. Bugün holdingin sadece otomotiv yan sanayindeki büyüklüğü 320 milyon Euro’ya ulaşmış durumda. Kaptan köşkünde ise dördüncü kuşaktan Ahmet Bayraktar oturuyor. Holdingin yönetim kurulu başkan vekilliğini yürüten Ahmet Bayraktar, büyüme hedeflerinde iddialı.

2 yıl sonrasının ciro hedefi 450 milyon Euro. Bayraktar’ın gelecek planında, grubu otomotiv tedarik zincirinde önemli bir küresel oyuncu yapmak var. Zaten yol haritası da 10 yıl önce çizilmiş durumda. Ahmet Bayraktar, “Bu vizyonu 2004 yılında kendimize koyduk. Ama Türk sermayeli bir şirket için küresel pazardan pay almak o kadar da kolay değil. Bunun yolu satın almalardan geçiyordu. Biz de bunu yaptık” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz