"103 yeni şirketle çift haneli büyüdük"

Türk telekomünikasyon teknolojileri ve hizmetleri sektörü 20 milyar dolar civarındaki büyüklüğü ile Avrupa'nın en büyük pazarlarından biri.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
103 yeni şirketle çift haneli büyüdük
Bu pazardaki en büyük oyunculardan biri ise SAP Türkiye. Kurumsal kaynak planlaması ve iş zekası alanında dünyada ve Türkiye'de pazar lideri olan SAP, geçtiğimiz yıl adeta büyüme rekoru kırdı. SAP'ın hem Türkiye'de hem dünyada 2 haneli büyüme oranları ile sürdürülebilir bir büyüme oranını yakaladığını belirten SAP Türkiye Genel Müdürü Cem Yeker, "SAP olarak 2011 yılında tarihimizin en iyi yıl sonu rakamlarına ulaştığımızı söylemekten büyük mutluluk duyuyorum. 2011 genelinde yazılım gelirlerimizi yüzde 22 artırarak 3,97 milyar Euro'ya eriştik. Bunun yanı sıra 2011'de IFRS dışı yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirlerimiz de yüzde 15 artış gösterdi. 2011 yılı IFRS dışı faaliyet kârımıza bakacak olursak da 4,71 milyar Euro'ya ulaştığımızı söyleyebiliriz" diyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 8 civarında büyüyen Türk bilişim ve iletişim teknolojileri pazarının bu yıl yüzde 10'luk bir büyüme yaşaması bekleniyor. Bu ortamda SAP Türkiye'nin büyüme hedefi ise yüzde 30'un üzerinde. Hedeflerini gerçekleştirmek üzere 2012'de ERP'nin yanında özellikle bulut bilişim, HANA ve in-memory teknolojileri alanlarına odaklanacaklarını ifade eden Yeker, 2015'de ulaşmak istedikleri noktayı da şöyle anlatıyor, "Öncelikle danışman ve iş ortaklarından oluşan 2 bin kişilik ekosistemimizi, 2015 yılına dek 5 bine çıkartmayı istiyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde özellikle kamu, bankacılık-sigorta ve enerji dağıtım sektörlerine odaklanacağız." SAP Türkiye Genel Müdürü Cem Yeker, sektördeki son gelişmelere ve SAP Türkiye olarak pazarda nereye ulaşmak istediklerine ilişkin sorularımızı yanıtladı:

Türkiye'de telekom sektörünün hacmi nedir? Nasıl bir yapısı var, kaç oyuncu yer alıyor?
- Telekomünikasyon, dünyada yaklaşık 2 trilyon dolarlık hacmiyle marka değeri en yüksek sektörlerden birisi. Türk telekomünikasyon teknolojileri ve hizmetleri sektörü ise oluşturduğu katma değer ve yan sektörlerle birlikte 20 milyar dolar civarındaki pazar büyüklüğü ile Avrupa'da en ön sıralarda yer alıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK), pazar verilerine göre, bu sektörde faaliyet gösteren işletmecilere verilen yetkilendirme sayısı 500'ü aşmış durumda. Sektördeki ana oyuncular ise bir sabit telekom operatörü ve üç mobil operatör ile İnternet Servis Sağlayıcı (İSS) ve Sabit Telefon Hizmetleri (STH) işletmecisi olarak, toplamda 10 adet. Bu şirketlerin sektör hacminin neredeyse tamamını oluşturduğunu söyleyebiliriz.

"Türkiye'de her evdeyiz"
Bugüne kadar Türkiye'de nasıl bir büyüme sergilediniz? Özellikle hangi ürün ve hizmetlerle ön plana çıktınız?

2 bin kişilik ekosistem
Bugün SAP Türkiye, danışman ve iş ortaklarından oluşan 2 bin kişilik bir eko sistemi kapsı yor. Şu anda Türkiye'de yıllık ciroya göre en büyük 10 şirketin 8'i iş süreçlerini SAP çözümleri ile kontrol ediyor. Türkiye'de neredeyse her evde SAP sistemi üzerinde üretilen 10 ürün bulunuyor.
En büyüklerle çalışıyor
Hatta ilk soruda bahsettiğimiz telekom sektörünün önde gelen 10 şirketinin 10'u SAP Applications, SAP Business Objects veya SAP Sybase çözümlerinden bir veya birkaçını kullanıyor. Bu örnekler bugün geldiğimiz noktayı en somut şekilde açıklıyor diye düşünüyorum. SAP'nin ERP ile başlayan iş hayatı, Business Object şirketinin satın alınması ile iş zekası, Highdeal şirketinin satın alınması ile faturalama, Sybase şirketinin satın alınması ile mobilite alanlarında büyüyerek devam ediyor.
103 yeni şirket eklendi
2011 yılını değerlendirmemiz gerekirse, SAP Türkiye portföyüne eklediğimiz 103 yeni şirketle çift haneli büyüdüğümüzü söyleyebilirim. Bu sonuçla rahatlıkla Brezilya, Çin, Rusya, Meksika ve Ortadoğu gibi stratejik ve gelişen pazarlar arasında yer almayı başardık. Bunun yanı sıra 2011'de çalışan sayımızı da yüzde 90'ın üzerinde bir artışla 150 kişiye ulaştırdık ve şimdi 30 iş ortağımızla birlikte Türkiye çapında toplam 1.000 kuruma hizmet veriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz