"TechPeople"

CEM SOYSAL TEKNOLOJİ HOLDİNG’DE    Cem Sosyal Türkiye bilişim sektörünün yakından tanıdığı parlak isimlerden biri. Vestel’deki çalışmalarıyla büyük takdir toplayan Soysal son 1 yıldır Tep...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
TechPeople
CEM SOYSAL TEKNOLOJİ HOLDİNG’DE  
 
Cem Sosyal Türkiye bilişim sektörünün yakından tanıdığı parlak isimlerden biri. Vestel’deki çalışmalarıyla büyük takdir toplayan Soysal son 1 yıldır Tepum Tenoloji’nin Genel Müdürü olarak grev yapıyordu. Soysal geçtiğimiz ay BT sektöründe 15 yılı tamamlayan ve son yıllarda yaptığı atılımlarla dikkat çeken Teknoloji Holding’e transfer oldu. Cem Soysal, Teknoloji Holding’in yeni oluşturulan Tasarım Hizmetleri ve Üretim Grup Başkanlığı’na getirildi. Soysal’ın yeni görevi şirketin teknolojik tasarım, üretim ve projeler gerçekleştiren T-Design, T-Tronics ve T-Trade şirketlerinin bağlı olduğu grubu yeni hedeflere taşımak olacak.  
 
Teknoloji Holding’deki çalışmalarına hali hazırda bu şirketlerde görev yapan ekiple devam edeceğini belirten Soysal, mevcut ve oluşacak projelerin gereksinimleri doğrultusunda, yönetim ve uzman kadrosunun yaratıcı beyinlere ihtiyaç duyabileceğini de söylüyor. Soysal şöyle diyor:  
“Bu yapılanma sürecinde piyasalardaki en yüksek kalifikasyona sahip insan kaynağının peşinde olacağız. İnanıyorum ki, önümüzdeki bir yıl içerisinde Türkiye’nin önde gelen ar-ge ve teknoloji merkezlerinden biri olacağız”.  
 
NAMIK KURAL KUZEY AMERİKA’DA FIRSAT ARIYOR  
 
CoreTech, Ocak 1995'te kurulmuş beş ortaklı bir şirket. Kendi işlerini kurmak için Arçelik’ten ayrılan bu beş ortaktan biri Namık Kural. Coretech’teki görevinin yanısıra Yazılım Sanayicileri Derneği Başkanlığını da yürüten Kural son dönemde sektörün ihracatı kalkındırma arayışlarında da öncü isimlerden biri. Bugün Türkiye’nin özellikle yazılım ihracatı konusunda önemli fırsatlar yakalayabileceğini söylüyor. Kural, “Yazılım tarafındaki ihracatta hala umut var diye düşünüyorum ama hayal ettiğimiz hedefe ulaşmak için ciddi yolumuz var. Yazılım sektörünün toplam 300 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştığı düşünülüyor. Bunun da bugün sadece 10-15 milyon doları ihracattan geliyor” diye konuşuyor.  
 
CoreTech’in cirosunun yüzde 33’ünün yurtdışı operasyonlardan sağlanıyor. Önümüzdeki dönem bu oranı artırmayı planladıklarını söyleyen Kural’ın hedeflerinden biri ABD’de bir ofis açmak. Kural şöyle diyor: “Bu yıl içerisinde Kuzey ABD'de ortak girişim ile CoreTech’in Amerika şubesini açmayı planlıyoruz. Hali hazırda Unilever’e verdiğimiz hizmetleri, orada bu projeyi yürüten Alan Bush bir şirket kurup outsource etmek istedi. Biz de onunla, verdiğimiz yazılım destek hizmetlerini başka şirketlere de kullandırmak üzere prensipte anlaştık. Coretech ekibinden bir arkadaşımız bu iş için Toronto’ya gitti. Bush ile birlikte mevcut projeleri yönetecekler ve hizmetlerimizi başka şirketlere satmaya çalışacaklar. Henüz gerçekleşen bir ortaklık yok ama işler iyi gider, yeni projeler yakalanırsa yola Kanadalı Alan Bush ile birlikte devam edeceğiz”.  
 
NOKİA’DA YURTDIŞI TRANSFERLERİ  
 
Uluslararası teknoloji şirketleri bugüne kadar Türkiye ofislerinden pek çok başarılı ismi yurtdışına transfer ettiler. Bugün Microsoft, Intel, Hp gibi şirketlerin Türkiye’den transfer ettiği isimler büyük ölçekli operasyonları yönetiyorlar. Son olarak Nokia’dan iki transfer haberi geldi. N-Gage oyunlarının yaratıcısı olarak tanına Nokia Türkiye İş Geliştirme Müdürü Tevfik Çetin Akdeniz Bölgesinden sorumlu Nokia Ürün Pazarlama Müdürlüğüne atandı. Nokia Türkiye Satış Müdürü olarak görev yapan Yalım Kır’da Nokia CMO Afrika Satış Müdürlüğüne atandı. Her ikisi de yeni görevlerine başlamak için Nisan ayında Madrid’e gidiyorlar. Yalım Kır’ın yeni görevinde ilk işi Nokia’nın Afrika ofisini açmak olacak. Bu ofis 49 ülkenin satış ve pazarlamasından sorumlu olacak. Kır’ın atanmasında öğrenim döneminde 10 yıl Afrika’da yaşamasının etkisi büyük olmuş. “Bu süreçte Afrika’nın kültürünü ve insanlarını tanıma imkanım oldu” diyen Kır, Nokia Türkiye ofisinin kuruluş ve gelişme sürecindeki tecrübesinin de yeni görevine katkı sağlayacağını düşünüyor.  
 
P&G’NİN GİZLİ KAHRAMANI  
 
P&G’nin bir özelliği kamuoyu açıklamalarını genellikle şirket olarak yapmasıdır. Bu nedenle yöneticilerini yakından tanıma fırsatımız pek olmaz. Oysa bugün P&G içerisinde gerçekten alanlarında uzman pek çok isim var. Bu gizli kahramanlardan biri de Cem Uğurad. Hali hazırda P&G’nin Türkiye, Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya BT Operasyonlarının başında yer alan Uğurad, bilgi teknolojileri konusunda Türkiye’nin yetiştirdiği uzman isimlerden biri. Uğurad, geçtiğimiz günlerde araştırma şirketi Gartner’ın dış kaynak kullanımı toplantısında P&G’nin dış kaynak kullanımı çalışmalarını anlattı. P&G’nin kısa süre önce tüm BT atyapısını HP’ye emanet ettiğini söyleyen Uğurad, HP ile imzalanan anlaşmanın global ölçekli olduğunu da belirtti. BT’de dış kaynak kullanma kararı merkezden alınmış olsa da sorumlu olduğu bölgede HP ile ilişkilerin yürütülmesinde Uğurad’ın tecrübesinin dikkat çektiği düşünülüyor.  
 
FARİNA’YA NE OLDU?  
 
Tamamı Türk Telekom'a ait olan Aycell'in, yüzde 51 İş Bankası Grubu ve yüzde 49 TİM ortaklığı ile kurulan İş-TİM ile birleşmesine ilişkin sözleşmeler Şubat ayında tamamlandı. Ancak birleşmeyle ilgili organizasyon çalışmaları hala devam ediyor. Basına açıklanan sadece yeni şirketin genel müdürü oldu. Daha önce Aycell’in Genel Müdürü olan Cahit Paksoy TT&TİM İletişim Hizmetleri adı altında hizmet verecek yeni şirketin de genel müdürlüğünü yürütecek. Birleşme çalışmaları henüz devam ettiği için Aria’nın İtalyan Genel Müdürü Giuseppe Farina’ya ne olduğuna ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak Farina’nın yeni şirketin yönetim kurulu üyesi olarak görev yapacağı söyleniyor. Diğer yandan şirketin yeni yönetiminde McKinsey’de BT ve telekom sektörlerine ilişkin başarılı çalışmalarıyla tanınan Göktekin Dinçerler gibi isimler de yer alıyor.  
 
SERVUS’TA ULUSLARARASI PAZARI KIZILTAN İZLEYECEK  
 
Servus, Türkiye’de özellikle ödeme sistemleri konusunda uzman bir firma. Bu alanda pazar lideri olan şirket yurtdışı operasyonlarıyla da dikkat çekiyor. Hali hazırda Romanya ve Ukrayna’ya çözüm sunan Servus, başka yurtdışı pazarlarına da çözüm sunmak amacıyla bir uluslararası satış ve destek departmanı kurdu. Departmanın direktörlüğüne de Kaan Kızıltan getirildi. Daha önce NCR’de Grup Müdürü olarak görev yapan Kızıltan, artık Servus’un uluslararası pazarlardaki operasyonlarını izleyecek.  
 
KÖSTEM VE ARKADAŞLARI BÜYÜME YOLUNDA  
 
Meteksan, sektörde kamuya yönelik projeleriyle dikkat çekiyor. E-devlet projelerinin vazgeçilmez isimlerinden biri olan şirket son yıllarda büyümeye yönelik yatırımlarına hız verdi. 2003 yılında Infonic’i satın alan şirket böylece bir dağıtım kanalına da sahip oldu. Meteksan Bilişim Grubu’nun başarısında kurucuları Alper Köstem ve arkadaşlarının payı büyük. Halen şirketin murahhas üyeliğini yürüten Köstem, 2004 yılında da yurtdışı yatırımlar ve yurtdışı projeler ile dış pazarlarda da faaliyetlerini artıracaklarını ifade ediyor. Türkiye’de büyük ölçekli bütünleşme ve e-dönüşüm projelerinde iddialı olduklarını söyleyen Köstem, bu alanda da önümüzdeki dönem yeni projelere imza atacaklarını ifade ediyor. Türkiye bilişim piyasasının 2003 yılında yüzde 15 oranında büyüdüğünü söyleyen Meteksan Bilişim Grubu Murahhas Üyesi Alper Köstem, asıl ivmenin 2004 ve sonrasında beklendiğine dikkat çekiyor.  
 
 
 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz