OYAK’tan üyelerine 4.1 milyar lira nema

OYAK'ın 2016 yılına ilişkin toplam dağıtıma esas kaynak rakamı (nema) 4.1 milyar lira olarak açıklandı.

8.05.2017 14:58:510
Paylaş Tweet Paylaş
OYAK’tan üyelerine 4.1 milyar lira nema
OYAK’ın 57’inci Olağan Genel Kurulu Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın başkanlığında Ankara’da yapıldı. Genel Kurul'da, 2016 yılı nema oranı yüzde 19.1, toplam dağıtıma esas kaynak rakamı da (nema) 4.1 milyar lira olarak açıklandı.

OYAK’ın, üyelerine ait net varlık toplamı 25.3 milyar liraya, konsolide net varlık toplamı ise 64.5 milyar liraya ulaştı. Genel Kurul’un Divan Başkanlığını yapan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "OYAK’ın başarısını iftiharla karşılıyoruz. Bundan sonra da başarısının devamı için elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz" dedi ve ekledi:

"Askerlerimiz ve onların aileleri için çok daha güvenli bir gelecek oluşturmak hepimizin görevi. Bu nedenle OYAK’ın güçlü şekilde yarınlara hazırlanması için Hükümet olarak elimizden gelen her türlü desteği veriyoruz, bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Zira ‘tamamlayıcı emeklilik sistemi’ dediğimiz OYAK’ı askerimiz için en önemli güvence unsurlarından biri olarak görüyoruz. Bu sistem, kâr-zarar temelli, iyi yönetildiğinde ve akıllı yatırımlar yapıldığında maaşlarından yapılan kesintilerin, kâr ve zarar ortaklığı çerçevesinde iade edildiği, bizim milli değerlerimize de çok uygun bir sistem. Faaliyet raporuna baktığımızda, 2016’da son derece başarılı bir senenin geçtiğini görüyoruz."

"OYAK küresel büyümeyi hedefliyor"

OYAK Yönetim Kurulu Başkanı Tümgeneral Mehmet Taş, "Bizler, yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösterdiğimiz tüm grup şirketlerimizi geniş bir perspektif ile değerlendiriyor, katkısı olacağına inandığımız yeni stratejik işbirliği ve yatırımları araştırarak, ciddiyetle değerlendirerek, Türkiye’nin küresel büyüme gayreti içinde OYAK’ın önemli bir yer alacağına inanıyoruz. OYAK ve grup şirketlerimizi dünya çapında ve standartlarında kuruluşlar haline getirmek ülkemize karşı hepimizin ortak sorumluluğu ve görevidir" dedi.

Taş, 2016’da 4.7 milyar lira vergi ödediklerine işaret ederek, "Bu tutar, Türkiye’de ödenen toplam vergilerin yüzde 1.03’üne tekabül etmektedir" dedi.

"Önceliğimiz üyelerimiz"

OYAK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Savaş Erdem de konuşmasında, "Bizler sadece bayrak yarışını devralan bir ekibiz. 2016 Mayıs ayında görevi devraldıktan sonra tek bir hedefimiz vardı; birlik beraberlik içinde bu bayrak yarışını devam ettirebilmek ve bir yıl öncekinden daha iyi bir sonuçla karşınıza gelebilmek. 2016 yılında dağıtıma esas kaynak 4 milyar 195 milyon liraya ulaştı ve bugün, üyelerimize yaklaşık yüzde 19.1 nema dağıtma imkânına ulaşmanın verdiği gururla karşınızdayız" dedi.

OYAK’ın 2016 yılı finansal sonuçlarını da aktaran Erdem, grubun konsolide toplam varlığının 64.5 milyar liraya, konsolide hasılatının ise 25.7 milyar liraya ulaştığını söyledi.

Üyelerinin tüm birikimlerini kârlılık, verimlilik ve kurumsal yatırım ilkelerine göre yönetme misyonuyla hareket ettiklerini ifade eden Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önümüzdeki 5 yıl içerisinde OYAK’ı sadece Türkiye’nin en güçlü kurumlarından biri değil, aynı zamanda uluslararası bir oyuncu yapmak için gece gündüz çalışacağız. Hem yönetim felsefesi, hem organizasyon, hem liyakat, hem de gerekli yatırımlar anlamında önemli kararlar aldık. Biz bir patron şirketi yönetmiyoruz; 305 bin Türk Silahlı Kuvvetleri üyesinin alın teriyle biriktirdikleri ve bize emanet etmiş oldukları o değeri yönetiyoruz. Onun için attığımız her adımda öncelikle üyelerimizi düşünüyoruz."

OYAK'tan 2016 Finansal Rakamlar

· Konsolide net varlık: 64.5 milyar TL

· Konsolide ciro: 25.7 milyar TL

· Konsolide net dönem karı: 3.8 milyar TL

· Özkaynak karlılığı: Yüzde 17.6

· 2016 toplam nema miktarı: 4.1 milyar TL

· 2017’de toplam yatırım hedefi: 3.7 milyar TL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz