Telia, Turkcell'de hisse sattı

Telia Turkcell'de doğrudan sahip olduğu yüzde 7 payı sattı, Turkcell'in kontrol yapısında değişiklik olmadı.

4.05.2017 12:03:130
Paylaş Tweet Paylaş
Telia, Turkcell'de hisse sattı
Turkcell'in ana hissedarlarından Telia Company, Turkcell'in sermayesinin yüzde 7'sine karşılık gelen, doğrudan sahip olduğu 155 milyon adet hisseyi hisse başına 11.45 liradan kurumsal yatırımcılara sattı.

Toplam 1.77 milyar liralık hisse satışı ile Telia Sonera'nın Turkcell'de sahip olduğu doğrudan ve dolaylı pay yüzde 38'den yüzde 31'e indi. Uzmanlar Turkcell'in kontrol yapısında bir değişiklik olmayacağını belirtti.

Satış sonrasında Telia'nın Turkcell'de doğrudan payı yüzde 14'ten yüzde 7'ye geriledi. Telia'nın Turkcell Holding üzerinden Turkcell'de dolaylı yoldan sahip olduğu yüzde 24 payda bir değişiklik olmadı.

Hissenin satış fiyatı Turkcell'in dünkü kapanış fiyatının yüzde 7.7 altında bulunuyor.

Telia'nın açıklamasına göre 90 gün süreyle doğrudan sahip olduğu Turkcell hisselerinde satış yapmamayı taahhüt etti. Telia ayrıca Turkcell'in yüzde 51'ine sahip olan Turkcell Holding'in Turkcell hissesi satmasını beklemediğini belirtti.

Telia CEO'su Johan Dennelind, yazılı açıklamada, "Turkcell'deki doğrudan payımızın Turkcell Holding'deki açmazda stratejik çözüm için herhangi bir etkisinin olmadığı değerlendirilmiştir. Kurumsal yönetimin tekrar sağlanması ve şirketin çekici sermaye yönetim politikasını tekrar belirlemesi için Turkcell'deki hissedarlığımıza çözümler bulmak için durmaksızın çalışmaya devam edeceğiz" denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz