THY'den 3O milyar $ hedefi

THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı: 2023'e kadar pazar payımızı %4’e çıkarıp 30 milyar dolarlık grup olacağız.

11.01.2016 10:30:460
Paylaş Tweet Paylaş
THY'den 3O milyar $ hedefi
Türkiye’nin küresel ölçekte büyüyen, gelişen ve dikkat çeken en önemli markası Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ile göreve geldiğinden bu yana yaşadığı tecrübelerini, gözlemlerini, 2015 yaz sezonunda yaşanan rötarları, yeni yıla girerken kar ve hava muhalefeti sebebiyle uçuş iptallerini ve rötarları Habertürk'ten Güntay Şimşek'e anlattı.

Aycı, 2018-2023 arasında 450 uçaklı, 120 milyon yolcu taşıyan, dünya pazar payını yüzde 4’lere getirmiş ve 30 milyar dolarlık grup olacaklarını söyledi. Atatürk Havalimanı’ndaki yoğunluk ve inşaat çalışmaları sebebiyle THY yazın ciddi rötarlar yaşadı. Çalışanlarıyla büyük bir deneyim yaşadıklarını söyleyen Aycı, Atatürk Havalimanı’ndaki paydaşlarla işbirliklerini gözden geçirip, kötü hava şartlarındaki operasyon kabiliyetinin, müşteri memnuniyeti ve kaliteyi düşürmeden nasıl olması gerektiğini tartıştıklarını söyledi.

"ÖZÜR DİLİYORUM"

Aycı, topu taca atmadan açık ve net bir şekilde, ‘Bu yaz ve geçtiğimiz hafta yaşadığımız kar ve hava muhalefeti nedeniyle üzdüğümüz yolcularımızdan, kurumumuz ve iş ortaklarımız adına özür diliyorum’ ifadelerini kullandı. Aycı, “Bütün bu sıkıntıları paydaşlarımızla birlikte çözebilmek için önemli düzenlemelere de ihtiyaç olacak” dedi.
300. UÇAĞA ÖZEL TÖREN

Ay sonunda 3 tane Boeing 777 teslim alarak, geniş gövdede 89 uçağa ulaşacaklarına dikkat çeken Aycı, şubat başında ise bir Airbus’ın filo katılımıyla 300. uçak için özel tören yapacaklarını kaydetti. Aycı, “Transit yolcuda Atatürk Havalimanı’nda yüzde 48-49’a ulaştık. Atatürk’ten uçurduğumuz 2 kişiden biri dıştan dışa uçan transit oldu” dedi.

"2016'DA YENİ UÇAKLA FİLOMUZ 340'A YÜKSELECEK"

2016’nın Anadolu Jet için önemli bir yıl olacağına dikkat çeken Aycı “Yapısında değişiklikler olabilir. THY iştirakleriyle 17 şirkete ulaştı ve 16 milyar dolar gelirimiz var. THY tarafında 10.5 milyar dolar, iştirakler 5.5 milyar dolar olan gelirimizin 2016’da 17 milyar dolar olmasını bekliyoruz” diye konuştu. 2015’te 8 milyar dolarlık hizmet ihraç ettiklerini belirten Aycı, “2016’da daha önce siparişi verilen 43 yeni uçak filoya girecek. 5 uçak çıkacak ve uçak sayımız 340 olacak. Geçen sene 62 milyon olan yolcu bu sene 72 milyona çıkacak” dedi.

SYDNEY İÇİN ÖZEL UÇAK PLANLANIYOR

Sydney noktasına uçuş planı için de Aycı şöyle konuştu: 2016’nın ikinci yarısında uçmayı planlıyoruz. Oldukça uzun bir hat olduğu için yakıt tankı ve yolcu kapasitesi noktasında özel uçak konfigürasyonu lazım. Ayrıca bu sene Havana, Meksiko City, Phuket ve Hanoi, Atlanta ve Bogota da yeni hatlarımız olacak. ABD’de Seattle çalışıyoruz. Fakat iki yakın şehirden, ‘Kanada Vancouver mi, yoksa ABD Seattle mı olmalı’ şeklinde fizibilitelerimiz var.”

BATMAN SUPERMAN'A KARŞI FİLMİNİN DÜĞÜMÜ THY UÇAĞINDA ÇÖZÜLECEK

UEFA’nın 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın resmi sponsoru olduklarını hatırlatan İlker Aycı, “Hem milli takımımız hem de biz Fransa’da olacağız” dedi. Bunun Türk futbol tarihinin en önemli sponsorluğu olduğunu da vurgulayan Aycı “Ama baskette Eurolig’in resmi sponsorluğu 2015’te 5 yıl daha uzatıldı. Avrupa Ragbi Ligi ana sponsoru olduk. Avrupa ve dünyada çok farklı kitleye sahip ve bizim ulaşmak istediğimiz business class profiline çok uygun. Amerika’da 450 milyon dolar bütçeli yılın en çok merak edilen filmlerden biri Batman Superman’a Karşı. THY bu filmin içinde gizli reklamla yer alıyor. Böylesine büyük bütçeli bir Hollywood filminde ilk gizli reklamı olan Türk şirketiyiz. Filmdeki en önemli düğümlerden birisi de THY uçağında çözülüyor” dedi. Burada logo, reklam ve isimleriyle yer alacaklarını da belirten Aycı, “Ayrıca bu filmde kullanılacak Batman’ın Batmobile aracını da Türkiye’ye getirip, sergileyeceğiz” diye konuştu.

REZERVASYON DEĞİŞİKLİKLERİ 30 SANİYE'DE YAPILACAK

“Rezervasyon değişikliğini yolcularımızın akıllı telefonlarıyla ister sesleriyle, ister tuşlarla 30-45 saniye içinde yapacakları sistem geliştiriyoruz” diyen Aycı, şöyle konuştu: “Arayacak, ismini verecek, rezervasyon kodunu okuyacak, gelen yönlendirmeler ile kendisi için en uygun zamana uçuşunu değiştirecek. Bu teknolojiye ulaşmaya çalışıyoruz. THY Çağrı Merkezi ile yapılan işlemlerde yaşanan beklemeleri bu sayede engelleyeceğiz.”

KOLTUK ARIZALARINA ÖZEL MÜDAHALE EKİBİ

THY bünyesinde yeni bir koltuk ekibi oluşturduklarına dikkat çeken THY Başkanı İlker Aycı, “Uçaklar yere indiğinde koltuk ekibi çok kısa süre içinde uçağa girecekler ve koltuklardaki küçük teknik arızaların tamamını yapacaklar. Uçak içi eğlence sistemi (IFE) ve koltuk arızalarına odaklı bir ekip olacak” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz