Hedef bölgesel güç olmak

Sarten Ambalaj Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir, küçük bir ambalaj şirketinden bir ambalaj devine dönüşme hikayelerini anlattı.

25.09.2014 20:00:020
Paylaş Tweet Paylaş
Hedef bölgesel güç olmak


1 MİLYAR DOLARA ULAŞMAK
Daha önce ciromuz 50 milyon dolarken ve ben 100 milyon dolara ulaşacağız dediğimde herkes bu rakama ulaşmanın imkansız olduğunu düşünüyordu. Ancak bunu başardık. 1 milyar doları da başaracağımıza inanıyorum.

Şu anda 15’inci fabrikamız açılıyor. Bu fabrikaların başında bizim aile üyelerimiz yok. Müdürler tarafından profesyonel bir şekilde yönetiliyor tüm birimlerimiz. Kurumsallaşmaya çok inanıyoruz. Daha da kurumsallaşmak için SAP sistemine geçtik, yönetim kurulunda aileyi azınlık konumuna getirdik.

ELBİSEMİZİ BÜYÜK ALIYORUZ
Ben planlamanın önemine çok inanıyorum. Liderler genellikle kendilerini içinde bulundukları günlük işlere kaptırabiliyor. Bu durumda da büyümeden sonra oluşacak oran değişimine ayak uyduramıyorsu-nuz. Biz Sarten olarak bugünden SAP’ye geçmezsek, 2020 yılında sistem olarak çökebilirdik. Bunun için bugünden bu işin maliyetine katlandık. Bu yolla 2020 yılının sistemini bünyemizde kurduk. Biz elbisemizi büyük alıyoruz. Sonra o elbiseye doğru büyüyoruz.

Türkiye’nin büyümesine paralel olarak da hazırlık yapmanız gerektiğinin bilincindeyiz. Maliyetleri kontrol altında tutmak burada kritik nokta. Şirketlerin büyürken orantısal büyümesi son derece önemli. Bizim iyi yaptığımız işlerden birisi de bu. Çünkü biz çok hızlı büyüdük ancak kafa olarak da vücut olarak da aynı derecede büyümeye dikkat ettik. Büyümede denge çok önemli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz