Sınır ötesi şirketler hızlanıyor

Türk şirketleri, gittikleri coğrafyalarda pazarın yarısına hükmedecek kadar iddialı.

1.10.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sınır ötesi şirketler hızlanıyor


KRİZ HIZI KESTİ Mİ?
50 şirketlik listede Kordsa Global dördüncü, Gama Endüstri beşinci sırada yer alıyor. Bu şirketleri ilk 10’da sırasıyla Turkcell’in Ukrayna merkezli şirketi Astelit, Beko PLC, Gama Güç Sistemleri, Garanti Bank International NV ve Nurol LLC takip ediyor.Son 3 yıldır yürüttüğümüz araştırma, hangi grupların yurtdışında büyümeye odaklandığını, sınır ötesinde nasıl bir performans gösterdiğini ortaya koymanın yanında global pazarlarda krizin etkilerini de net olarak yansıtıyor. Bu etkinin en önemli boyutu ciroda ortaya çıkıyor. Ağırlıklı Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde faaliyet gösteren 50 şirketin 27’si, 2009 yılında ciroda bir önceki yıla göre yüzde 52’ye varan oranlarda gerileme yaşadı. En büyük cirosal küçülme Doğu Avrupa ülkelerinde konumlanan şirketlerde gözlenirken en olumsuz etkilenenler de sanayi şirketleri oldu. 22 şirket ise cirosunu artırmayı başardı. Ciroda yükselişe geçmeyi başaranlar arasında inşaat, telekom ve turizm sektörlerinden Ortadoğu merkezli şirketler ön sıralarda yer aldı. Öte yandan Almanya, Belçika, Hollanda gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde faaliyette bulunan şirketler, krizin etkilerini diğer Avrupa ülkelerine göre daha az hissetti. Örneğin Kayı Grubu’nun Almanya’daki şirketleri German SKY, cirosunu yüzde 30’luk artışla 265,2 milyon dolara, GTI Almanya da yüzde 42’lik artışla 251,2 milyon dolara çıkardı. Sabancı Holding’in Belçika merkezli şirketi Temsa Europe NV de cirosunu yüzde 79’luk artışla 157,7 milyon dolara ulaştırdı.

BÜYÜME HIZ KAZANIYOR
2010 yılı için tüm şirketlerin gündeminde büyümek var. Sınır ötesinde doğrudan şirket kurmanın yanında, ortaklıklar ve şirket satın alarak ilerleyen Türklerin önümüzdeki dönemdeki hedefi global arenada daha fazla yayılmak ve büyümek. 2009’da ciroda yüzde 20 küçülen Orhan Holding’in Fransa merkezli şirketi Nobel Automotive de bu yıl cirosunu yüzde 16 oranında artırmayı planlıyor. Holding yetkilileri, “Nobel Automotive’in bir sonraki hedefi, üretim yaptığı ülkeler arasına Rusya’yı katmak. Bu ülkede ortaklık ve yatırım girişimlerimiz devam ediyor” diyor. Romanya, Bulgaristan ve Bosna’da üç ayrı şirketle faaliyet gösteren Kastamonu Entegre, bu yıl Ukrayna, Rusya ve Romanya’da yeni tesis ve şirketler kurmak için çalışmalarını sürdürüyor. Şirket yetkilileri, bu tesislerin hayata geçmesiyle birlikte Kastamonu Entegre’nin üretim kapasitesini 2 katına çıkaracağını ve Türkiye’nin global şirketleri arasında yerini sağlamlaştıracağını dile getiriyor. Krizin yurtdışında büyümek isteyenler için önemli fırsatlar yarattığını belirten PWC Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Lideri Orhan Cem, “Yaşanan krizin etkisiyle gelişmiş ülkelerde düşen şirket değerleri, bu pazarlara yatırım yapmayı planlayan Türk şirketleri için fırsat oluşturuyor. Türk şirketleri için yurtdışı piyasalarda büyük büyüme potansiyeli var” diyor.
Kadir Has Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sedat Aybar da Sahra-altı Afrika ülkeleri ile Çin ve Hindistan gibi ülkelerin Türk şirketlerine çeşitli fırsatlar vaat ettiğini belirtiyor. “Özellikle Sahra-altı Afrika ve Asya’da büyümek, Türk şirketlerine kritik katma değer sağlayabilir” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.