Yenilikler peşindeyim, hedefim doğrudan ihracat

Ayten Çöl ile çiftçiliğe adım atmasının aşamaları, PepsiCo ile çalışmaları ve partneri PepsiCo hakkında konuştuk.

28.03.2014 13:24:590
Paylaş Tweet Paylaş
Yenilikler peşindeyim, hedefim doğrudan ihracat
Ayten Çöl, Türkiye’nin ender kadın çiftçilerinden... Üniversitede Arkeoloji eğitimi, İngiltere’de eğitim derken koşullar onu babadan kalma çiftliğin başına getirdi. Ğancar üretimiyle başlayan macerasını, biraz da ekonomik koşullar ve araştırmacı kişiliği ile farklı ürünlere taşıdı.

Pepsıco ile de tanışınca işini büyüttü, sürdürülebilir tarımda örnek çiftçilerden biri haline geldi. “herkesin yaptığı şeyi yapıyordum, krizler bana tohumculuğu ve dünyaya açılmayı öğretti” diyor ve gelecek için şöyle konuşuyor: “sürekli yenilikler peşinde koşuyorum. hedefimde doğrudan sebze ihracatı var.”

Üniversite eğitimini Hititoloji Bölümü’nde tamamlayarak arkeolog olan Ayten Çöl, babasının ölümünden sonra atalarından miras kalan Amasya’daki topraklarına gelerek çiftçilik yapmaya başladı. Amasya’nın en büyük ve modern çiftliklerinden birine sahip olan Çöl, “10 defa daha dünya gelsem, 10’unda da çiftçi olmak isterim” diyor.

Çiftçiliğe aşk ve tutkuyla bağlı olan Çöl, Amasya ovasına patatesi ilk kendisinin getirdiğini belirtiyor. Çöl, bugün 215’den fazla ülkede faaliyet gösteren PepsiCo ile çalışma sebepleri “ödeme garantisi, uyum, bilgi aktarımı, haberleşme, her türlü sese açık olmaları” olarak sıralıyor.

PepsiCo’nun isteği üzerine iyi tarım belgesi aldıklarını söyleyen Çöl, “Biz PepsiCo sayesinde yıllardır zaten yaptığımız iyi tarım, Global Gab, belli ilaçları kullanmak, insan sağlığını düşünmek gibi şeyleri belgeledik.

Ben ondan sonra kendi yaptığım şeyi belgeleyebilir hale geldim” diyor. Çöl’e göre Türk çiftçisinin en büyük problemi ise ektiği şeyin fiyatının ne olacağını bilemiyor olması. Ayten Çöl ile çiftçiliğe adım atmasının aşamaları, PepsiCo ile çalışmaları ve partneri PepsiCo hakkında konuştuk:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.