En ağır fatura

Bir yöneticinin ya da uzmanın işe alınması pahalı bir iş, özellikle de doğru seçim yapılamazsa…

1.03.2016 17:03:140
Paylaş Tweet Paylaş
En ağır fatura
“İŞ GÜCÜNDEKİ AYRILMA ORANLARINA DİKKAT EDİN”
SEMRA AKMAN / BORUSAN HOLDİNG İK BAŞKANI
TOPLAMDA YÜZDE 20-22

Borusan Grubu, her yıl mavi yaka çalışanlar dahil ortalama 900 kişiyi bünyesine katıyor. İlk yıl ayrılma oranı mavi yakalılar dahil edildiğinde yüzde 20-22 aralığında değişiyor. Beyaz yaka çalışanların ilk yıl ayrılma oranı ise ortalama yüzde 14. SONUÇLARI BÜYÜK Yanlış bir işe alımın maliyeti konusunda sadece işe alım sürecinin maliyetinden bahsedilemez. Sonuçlarını işlerin kalite ve zamanlamasının olumsuz etkilemesinden müşteri şikâyetleri ve kaybına ya da kurum kültürüne olumsuz etkilere kadar geniş bir alanda hissedebiliriz.
VAKA ÇALIŞMASI
Tüm bu maliyetin önüne geçmek için işe alım sürecinde yetkinlik bazlı mülakat, kişilik envanteri ve testler gibi klasik yöntemler dışında video soru ya da vaka çalışması gibi pozisyona özel değerlendirme yöntemlerini kullanıyoruz. Farklı bölümler arası işbirliği gerektiren rollerde diğer bölümlerden değerlendiricileri de sürece katıyoruz.
SAĞLIKLI ORAN
Bir şirketin ayrılma oranının bulunduğu sektör ortalamasından daha düşük olmasının sağlıklı olduğu söylenebilir. Bunun yanında, bir şirketin büyümeyi hedeflediği alanlarda ya da stratejisine direkt etki eden kritik iş gücündeki ayrılma oranında hızlı bir artış tehlike işareti olarak değerlendirilmeli.

“AYRILIKLARDA YÜZDE 15’İ GÖREN ACİL ÖNLEM ALSIN”
MELİH ÖZUYAR / ŞİŞECAM TOPLULUĞU İK DİREKTÖRÜ
YILDAN YILA DEĞİŞİYOR 

Şişecam Topluluğu, yılda ortalama 500 beyaz yakalıyı işe alıyor. Bunların ilk yılda işten ayrılma oranı yüzde 3-5 arasında. Topluluğumuzda yıllık ortalama yüzde 5 civarında olan işten ayrılma oranımız yıllar içinde farklılık gösteriyor. KRİTİK EŞİK Yüzde 15-20 ayrılma oranının üzerini görmeye başlayan şirketlerin konuyla ilgili acil önlemler alması gerektiğini düşünüyorum. Şişecam Topluluğu, köklü geçmişinden gelen tecrübeyle işe alım süreçlerinde üç aşamalı bir süreç uyguluyor. 
UYGUNLUK TESTİ 
Şişecam Seçme ve Yerleştirme Müdürlüğü başvuruların filtrelenmesi ve görüşme öncesi kullandığı bazı psikolojik testlerle adayın işe ve kuruma uygun olup olmadığını belirlemeye çalışır. İlk aşamada yetkinlik bazlı mülakat ile adayın kurum kültürümüze uygunluğu araştırılır. 
YAKIN TAKİP 
İkinci tur görüşmelerde ise eğitimi ve teknik bilgisi açısından uygunluğu ele alınır. Adayın iş başı yapmasını takiben 60 gün süren oryantasyon programında, şirkete alışma ve uyum süreci İK ve ilgili birimin yöneticisi tarafından aday yakinen takip edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz